Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
Textová verziaMapa stránkyTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

Dôležitý oznam!

Práve sa nachádzate na starom webovom sídle Prešovského samosprávneho kraja po-kraj.sk, ktorý slúži na archívne účely.

Všetky aktuálne informácie nájdete na novej adrese: www.psk.sk

Na Úrade PSK darovali vyše 11 litrov krvi

Prešovský samosprávny kraj (PSK) má za sebou letnú kvapku krvi. Podarilo sa počas nej darovať viac ako 11 litrov krvi. Na pôdu prešovskej župy prišli darovať najvzácnejšiu ľudskú tekutinu jej zamestnanci aj široká verejnosť.

Foto: Darovanie krvi na Úrade PSK_23.8.

K celoslovenskej výzve zameranej na zvýšenie povedomia o dôležitosti darovania krvi sa tento týždeň pripojila aj prešovská krajská samospráva. Dnes dopoludnia (23.8.) zorganizovala v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR (NTS SR) akciu Daruj krv na Úrade PSK. Na svojej pôde privítala štyri desiatky záujemcov o darovanie najvzácnejšej tekutiny, z toho 15 mužov. Záujemcovia boli z radov zamestnancov Úradu PSK, ako i širokej verejnosti.

Foto: Darovanie krvi na Úrade PSK 23.8.

Darovanie krv sa mobilnou  jednotkou NTS SR v priestoroch prešovskej župy uskutočnilo od ôsmej do jedenástej hodiny. Po registrácii a kontrolnom vyšetrení krvi prebiehal samotný odber 450 mililitrov krvi do odberových vakov. Každý odber trval približne päť minút.

Foto: Odber krvi na Úrade PSK 23.8.

Krv mohlo napokon odovzdať 25 ľudí, z toho 10 prvodarcov, pričom jej darovali celkovo 11 250 mililitrov.  Jeden odber krvi môže zachrániť tri životy, mobilný odber na Úrade PSK tak prispeje k záchrane 75-ich ľudských životov.

Foto: Darovanie krvi na Úrade PSK 23.8.

Prešovský samosprávny kraj má záujem v tejto humánnej akcii pokračovať aj naďalej a v súčinnosti s Národnou transfúznou službou SR pripraviť ďalšie mobilné odbery.

NTS SR má na Slovensku 12 odberových miest. Okrem tých je možné krv darovať v nemocniciach na hematologicko-transfúziologickom oddelení. Disponuje tiež desiatimi mobilnými odberovými centrami po celom Slovensku a pravidelne organizuje výjazdové odbery aj pre verejnosť.

V roku 2022 spustila online objednávací systém na stránke ntssr.sk. Umožňuje objednanie sa na darovanie krvi alebo plazmy, a to vrátane zmeny či zrušenia termínu.

V Prešove 23. augusta 2023

Oddelenie komunikácie

E-mail: hovorca@psk.sk

Mgr. Daša Jeleňová