Začala sa modernizácia mosta v Liptovskej Tepličke

Mostný objekt zo 60-tych rokov minulého storočia v obci Liptovská Teplička dostane nový šat. Komplexná rekonštrukcia predĺži jeho životnosť a prispeje k zvýšeniu bezpečnosti cestnej premávky. Stavebné práce na moste financuje Prešovský samosprávy kraj (PSK) z vlastných zdrojov. Preinvestuje tu viac ako 628-tisíc eur.

Foto: Most v Liptovskej Tepličke

Kraj spustil modernizáciu 58 ročného mosta v Liptovskej Tepličke v okr. Poprad,  ktorý vedie ponad tunajší potok. Vynútil si ju jeho zlý stavebno-technický stav hodnotený stupňom šesť. Za 180 kalendárnych dní ho kompletne opraví a zrekonštruuje aj priľahlé úseky cesty III. triedy. Využije na to financie zo svojho rozpočtu, ktoré sú vo výške viac ako 628-tisíc eur.

Most v obci má premostenie 7,4 metra a rekonštrukčné práce na ňom prebiehajú v polovičnom profile. Začali sa na pravej strane a na mieste pod mostom, pričom cestná premávka sa odklonila na druhú stranu objektu s obmedzením rýchlosti pre motoristov na 30 km/h.

Naplánované práce na stavbe konkrétne zahŕňajú prekládku a ochranu inžinierskych sietí, demontáž bezpečnostných zariadení z mosta a odstránenie vozovky a priľahlých úsekov cesty. Na samotnom objekte ide o vybúranie ríms spadového betónu z jeho nosnej konštrukcie, vybúranie múrikov i krídel a taktiež o odstránenie nosnej konštrukcie mosta.

Foto: Začala sa modernizácia mosta v Liptovskej Tepličke

Následne sa zriadi odľahčovacia doska a nový úložný prah. Na spodnú stranu mosta sa uložia nosníky a zrealizuje sa vystužovanie a betonáž priečnikov i spriahovacej dosky. Neskôr sa dobudujú krídla a prechodová oblasť, osadia kotvy ríms a taktiež sa vykoná izolácia mostovky s ochrannou vrstvou vozovky. V závere sa na moste osadia bezpečnostné zariadenia.

Nasledovať budú práce na ľavej polovici objektu, a to v rovnakom rozsahu. V poslednej fáze sa pristúpi k dokončovacím prácam v jeho okolí, ktoré sa budú týkať svahového kužeľa, dlažby a spevnenia krajníc. A napokon k vyhotoveniu novej obrusnej a vyrovnávacej vrstvy vozovky, ako i zálievok.

Prešovská župa by mala vynovený most v Liptovskej Tepličke odovzdať motoristickej verejnosti do užívania už v októbri 2023.

V Prešove 19. mája 2023

Oddelenie komunikácie