Krajskí cestári vlani osadili či vymenili vyše 13-tisíc cestných stĺpikov

Prispievajú k zvýšeniu bezpečnosti na cestách

Doprava

Prešovskí krajskí cestári v minulom roku na cestách II. a III. triedy osadili alebo  vymenili tisícky cestných stĺpikov. Presnejšie sa v regiónoch Prešovského samosprávneho kraja postarali o vyše 13-tisíc týchto bezpečnostných zariadení. Motoristom pomáhajú lepšie vystihnúť smer a šírku pozemnej komunikácie.

Tisícky nových či vymenených cestných smerových stĺpikov na cestách II. a III. triedy v Prešovskom kraji. To je minuloročná bilancia zamestnancov Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK), ktorí práce na týchto zariadeniach plniacich bezpečnostnú funkciu vykonávajú. V roku 2022 ich na cestách pod správou prešovskej župy osadili alebo vymenili celkovo až 13 141.

Foto: Krajskí cestári pri osadzovaní cestných stĺpikov

Cestné stĺpiky majú vodiaci dopravný charakter a uľahčujú postrehnuteľnosť smerového priebehu i šírkového usporiadania na cestách. Môžu mať pritom bielu alebo modrú farbu.

Krajskí cestári osadzujú biele zaradenia pozdĺž celej trasy cestných komunikácií. Naopak na mostoch a úsekoch ciest v ich bezprostrednej blízkosti dopĺňajú biele stĺpiky modrými. Tie zvyknú osadzovať aj na miestach s častým výskytom námrazy a hmly.

Smerové stĺpiky sa vyrábajú z pružných materiálov, aby boli pri náraze ľahko ohybné a  dali sa pri strojovej údržbe krajníc ľahko a rýchlo vyberať. Nepodliehajú korózii a sú stabilizované proti slnečnému žiareniu. Patria k neodmysliteľnej súčasti cestnej siete spravovanej prešovskou župu, ktorú tvorí 2444 km komunikácií II. a III. triedy a 1237 mostných objektov.

V Prešove 28. februára 2023

Oddelenie komunikácie a propagácie PSK