Výlety do slovensko-poľského pohraničia absolvovalo v lete vyše štyritisíc ľudí

Letné vlakové spojenie hodnotili partnerské regióny online

Cezhraničné dopravné spojenie medzi Slovenskom a Poľskom sa aj napriek pandémii koronavírusu počas tohtoročnej letnej sezóny znovu tešilo záujmu turistov na poľskej i slovenskej strane. Využilo ho vyše štyritisíc ľudí.

Vyhodnotenie vlakových spojení bolo jednou z hlavných tém videokonferencie Prešovskej župy a Podkarpatského vojvodstva. Maršálek vojvodstva Wladyslaw Ortyl a predseda PSK sa počas nej vyjadrili, že sa zámer oboch partnerských regiónov a miestnych samosprávy podarilo v tejto letnej sezóne znovu naplniť. Atraktívne vlakové spojenie vojaka Švejka prispelo k rozvoju ponuky verejnej dopravy na oboch stranách hranice a podporilo tunajší cestovný ruch.

Spojenie jazdilo počas letných prázdnin 2020 od 26. júna do 6. septembra, a to dvakrát denne v piatok, sobotu a nedeľu. Za 4 hodiny sa dalo dostať z Rzeszowa do Medzilaboriec, zo Sanoku asi za hodinu a pol. Novinkou tohto leta bola piatková perióda jázd. Tá na linke Medzilaborce – Lupkow – Sanok/Rzeszów pribudla k minuloročnej sobotnej a nedeľnej. Kapacita vlakov bola 140 miest na sedenie a 132 na státie a prepravili spolu takmer  štyritisíc cestujúcich.

Na slovenskej strane sa záujmu poľských turistov najviac tešilo Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, ktoré v mesiacoch júl a august 2020 hlásilo rekordnú návštevnosť – navštívilo ho takmer 13 tisíc turistov. Verejnosť  mohla ísť odtiaľ spoznávať ďalšie lokality severovýchodného Slovenska, a to vďaka novej, nadväzujúcej autobusovej linke.

Poľský partner spustil v tohtoročnej letnej sezóne  novú kampaň Vlak za kultúrou, ktorá spolu s Vlakom vojaka Švejka umožnila  turistom zdarma navštíviť skanzen a Historické múzeum v Sanoku, Regionálne múzeum v Rzeszowe, ale napr. aj Múzeum Podkarpackie v Krosne či Múzeum Márie Konopnickej v Żarnowieci.

Koronavírus nás v toto leto naučil tráviť čas v našom bezprostrednom okolí. Museli sme sa vzdať vzdialených ciest a odpočívali sme blízko pri sebe, Poliaci aj Slováci. A práve to je ďalší impulz pre nás na budovanie ešte lepšej spolupráce či už v oblasti infraštruktúry, cestovného ruchu a turizmu. S Podkarpackým vojvodstvom spolupracujeme dlhé roky a aj tohtoročná sezóna letných železničných spojená bola dôkazom toho, že oba regióny majú svojim ľuďom čo ponúknuť,“  vyjadril sa počas videonferencie s Podkarpatským vojvodstvom predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Počet cestujúcich na vlakovej linke Rzeszów – Medzilaborce – Rzeszów ukázal, že letné prihraničné spojenia sú potrebné. Oba partnerské regióny sa vyjadrili, že v tejto aktivite chcú pokračovať aj v nasledujúcej letnej sezóne, pričom už v tejto oblasti načrtli nové spoločné iniciatívy.

V Prešove dňa 20. októbra 2020

Ivana Ondriová