Druhé zasadnutie Rady partnerstva PSK

Hlavnou témou bola Integrovaná územná stratégia

Strategický rozvoj a projektové riadenie

Na Úrade Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sa v stredu 16. decembra uskutočnilo v poradí druhé online zasadnutie Rady partnerstva PSK.

Členovia jednotlivých komôr Rady partnerstva PSK na svojom druhom zasadnutí v stredu 16. decembra zobrali na vedomie Vstupnú správu integrovanej územnej stratégie PSK (Vstupná správa IUS PSK) na roky 2021-2027, ktorej súčasťou je návrh integrovaných projektových balíkov IUS PSK na roky 2021-2027.

Vstupná správa IUS PSK na roky 2021-2027 definuje strategický rámec rozvoja VÚC a je základným materiálom pre rozhodnutie orgánu územnej samosprávy o spracovaní IUS PSK na roky 2021-2027. Vstupné správy IUS 8 VÚC na roky 2021-2027 budú ako zdroje potrebných informácií slúžiť Ministerstvu investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) na prípravu Partnerskej dohody.

Rokovania medzi Vládou SR a Európskou komisiou  o nastavení programového obdobia 2021-2027 prebehnú v prvom štvrťroku 2021. Súčasťou Vstupnej správy IUS PSK na roky 2021-2027 je návrh siedmich integrovaných projektových balíkov, ktoré majú za cieľ transformovať ekonomiku, zvýšiť jej výkonnosť a zároveň podporiť zamestnanosť v kraji. Konkrétne majú jednotlivé balíky za cieľ: stabilizovať ľudské zdroje v PSK, podporiť v kraji prechod na obehové hospodárstvo, podporiť rozvoj dopravnej obslužnosti v najmenej rozvinutých okresoch, podporiť ekologizáciu dopravy, naštartovať rozvoj sociálnej ekonomiky v kraji, vytvoriť integrovaný systém rozvoja ekologického a kultúrno-poznávacieho CR a vytvoriť podmienky pre digitalizáciu spoločnosti.

Významné zámery PSK v ďalšom programovom období sú vyjadrené v tzv. integrovaných projektových balíčkoch – nosných projektoch, ktorých realizácia je potrebná pre naplnenie niektorej z priorít Integrovanej územnej stratégie (napr. doprava, školstvo, ochrana životného prostredia, tvorba pracovných miest). Jadrom integrovaného projektového balíčka je spravidla kľúčová/nosná operácia (projekt), ktorej efekt je podporený viacerými doplnkovými operáciami (projektmi) zastrešenými tematickými projektovými balíčkami.

Ďalšie zasadnutie Rady partnerstva PSK je naplánované na začiatok roka 2021.

Odbor strategického rozvoja a projektového riadenia

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie
tlačový hovorca PSK