Výsledky súťaže architektonicko-výtvarných návrhov expozície Kniežacia hrobka z Popradu

Porota určila poradie

Kultúra

Podtatranské múzeum v Poprade vyhlásilo v januári tohto roku súťaž architektonicko-výtvarných návrhov expozície „Kniežacia hrobka z Popradu“. Odborná porota oznámila koncom mája jej výsledky.

Za účelom výberu najlepšieho spracovateľa a určenia poradia jednotlivých architektonicko-výtvarných návrhov expozície „Kniežacia hrobka z Popradu“ zasadla 27. mája odborná porota. Do fázy vyhodnotenia návrhov vybrala celkovo osem návrhov.

Porota určila poradie návrhov nasledovne:

1. Ing. arch. Márius Žitňanský, Ing. arch. Vladimír Šimkovič, Bc. Adam Mravík, Bc. Viktor Mikovčák
  2. Ing. arch. Klaudia Chodelková, Peter Moravčík
  3. Mgr. art. Matúš Bišťan, Mgr. art. Šimon Chovan
  4. Ing. arch. Ján Bátora, Ing.arch. Zuzana Bátorová Zombeková, Ing. arch. Mária Holčeková, PhD.
  5. Ing. arch. Ľubomír Ondrejka, Ing. arch. Ján Vasičák
  6. Ing. arch. Vladimír Schmidt
  7. Ing. Slavomír Dluhý
  8. Akad. arch. Jozef Habodász, Ing. arch. Akad. arch. Juraj Štecko

Kompletné výsledky súťaže

O Kniežacej hrobke v Poprade

História objavu kniežacej hrobky z Popradu siaha do obdobia rokov 2005 až 2006, kedy bola pri stavbe priemyselného parku v Poprade – Matejovciach záchranným výskumom Archeologického ústavu SAV v spolupráci s Podtatranským múzeom v Poprade odkrytá. V priaznivých pôdnych podmienkach sa v hĺbke päť metrov zachovala hrobka germánskeho kniežaťa z konca 4. storočia po Kr. – zastrešená zrubová komora s dreveným sarkofágom spolu s vnútorným zariadením, koženými a textilnými zvyškami odevu zomrelého, dokonca s pozostatkami potravy v keramických a bronzových nádobách. Napriek tomu, že hrobka bola súčasníkmi zomrelého vykradnutá, našli sa v nej aj ozdobné predmety z bronzu, striebra a zlata.

Nález kniežacej hrobky z Popradu bol doteraz prezentovaný v Podtatranskom múzeu v rokoch 2013 – 2014 na výstave „Kniežacia hrobka z Popradu. Konzervácia 2008 – 2012“, ktorá prezentovala dobové doklady osídlenia regiónu severného Slovenska a prvú časť vzácneho dreveného mobiliára po konzervácii: lôžko zomrelého, stôl, hracia doska, stolček a nástroje vykrádačov.

Plánovaná expozícia v priestoroch Podtatranského múzea v Poprade bude venovaná tomuto výnimočnému archeologickému nálezu európskeho významu. Jeho mimoriadny historický význam si vyžaduje precízny prístup k dlhodobému prezentovaniu, s cieľom vytvoriť kvalitnú expozíciu, ktorá uspokojí odbornú aj laickú verejnosť a pomôže oživiť záujem o najstaršiu históriu podtatranského regiónu Prešovského kraja.

Podtatranské múzeum v Poprade v súčasnosti pripravuje výstavu súťažných architektonicko-výtvarných návrhov, ktorá by mala byť sprístupnená v blízkej dobe. Bližšie informácie budú dostupné na webovom sídle múzea.

Odbor kultúry

Sekretariát: 051 / 70 81 752

E-mail: kultura@psk.sk

Kultúrne organizácie PSK - riaditelia