Knižnica v Bardejove prešla modernizáciou za 150-tisíc eur

Oddelenie pre deti a mládež rozšírilo svoje priestory

Kultúra

Za štyri mesiace sa v Okresnej knižnici Dávida Gutgesela v Bardejove zrekonštruovali hygienické zariadenia, rozšírili sa priestory pre detských čitateľov, vymenila sa dlažba i zmodernizovala výstavná sieň.

Okresná knižnica Dávida Gutgesela v Bardejove má nové zrekonštruované priestory. Prešovský samosprávny kraj (PSK) na tento účel vynaložil 150-tisíc eur. Stavebné úpravy sa týkali prvého a druhého nadzemného podlažia.

V rámci rekonštrukcie, ktorá trvala štyri mesiace, sa zrealizovala prestavba existujúceho hygienického zariadenia a rozšíril sa priestor poddimenzovaného oddelenia pre deti a mládež. Priestor sa zväčšil z 93,99 metrov štvorcových na 125,6 metrov štvorcových.

Zmodernizovali sa tiež kancelárie, výstavná sieň a chodbové priestory, kde sa kompletne vymenila dlažba, urobila sa obnova povrchových úprav a maľovka stien. Taktiež sa upravil podhľad stropov, zrekonštruovala sa elektroinštalácia, ale aj zábradlie a drevené madlo na schodisku. Okrem toho sa vymenili svietidlá.

Na prvom podlaží v hlavnej budove v priestore existujúceho skladu sa tiež vybudovali nové sociálne zariadenia. V budúcom roku by mala prejsť rekonštrukciou ešte plynová kotolňa. Na pondelkovom zasadnutí zastupiteľstva PSK schválili krajskí poslanci na tento zámer 12-tisíc eur.

Prešovský samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom knižnice, poskytol v rámci bežných výdavkov na interiérové vybavenie a regály do priestorov knižnice 15 680 eur, na nákup kníh 4800 eur.

Okresná knižnica Dávida Gutgesela v Bardejove má vo svojom knižnom fonde viac ako 76-tisíc zväzkov kníh. V minulom roku ju navštívilo viac ako 43-tisíc návštevníkov. Od spustenia prevádzky elektronických kníh, ktorá je od novembra novinkou vo všetkých ôsmich knižniciach PSK, požičala bardejovská knižnica takmer 90 elektronických kníh.

V Prešove dňa 16. decembra 2020

Odbor kultúry

Sekretariát: 051 / 70 81 752

E-mail: kultura@vucpo.sk