PSK informuje o koronavíruse

Inštitúciám vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti posiela usmernenia

Úrad PSK

Prešovský samosprávny kraj (PSK) v týchto dňoch rozposlal do inštitúcií vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti usmernenia k šíreniu a prevencii koronavírusu. Dôvod na paniku nevidí, občanom chce však poskytnúť dostatok informácií.

Pokyny v súvislosti s koronavírusom 2019-nCoV dostali v Prešovskom kraji školy, sociálne a kultúrne zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK, aj všetky ústavné zdravotnícke zariadenia. Usmernenie hlavného hygienika SR môže nájsť široká verejnosť aj na webovom sídle kraja.

Krajská samospráva na základe usmernenia ministerstva školstva v súčasnej dobe neodporúča školám organizovanie akýchkoľvek výletov, exkurzií a iných podujatí do oblastí s potvrdeným výskytom koronavírusu.

Každému klientovi, žiakovi alebo zamestnancovi, ktorý sa vrátil z oblasti, kde potvrdili koronavírus, odporúča župa sledovať svoj zdravotný stav. A to minimálne po dobu 14 dní. V prípade príznakov, ako sú horúčka, kašeľ, sťažené dýchanie, bolesť hrdla, hlavy či únava, vyzýva občanov, aby kontaktovali svojho lekára alebo lekársku pohotovostnú službu.

Samospráva nevidí dôvod na paniku, prevencia a dostatočné informovanie občanov je však podľa nej dôležitá. „V Prešovskom kraji zatiaľ nebol potvrdený žiaden prípad infekcie koronavírusom, hoci už boli realizované viaceré testy v rôznych častiach kraja. Preto nevidíme dôvod na paniku. Aktuálne sledujeme pokyny Ministerstva zdravotníctva SR a hlavného hygienika, podľa ktorých budeme postupovať,“ zdôraznil predseda PSK Milan Majerský.

Napriek tomu krajská samospráva odporúča všetkým občanom dodržiavanie zásad osobnej hygieny, používanie dezinfekčných prostriedkov a zakrývanie si nosa a úst pri kýchaní a kašľaní papierovou vreckovkou. Taktiež upozorňuje ľudí, aby sa nedotýkali neumytými rukami tváre.

PSK zároveň odporúča zariadeniam vo svojej pôsobnosti zabezpečovať dôkladnú dezinfekciu pri upratovaní, hlavne kľučiek, zábradlí, tlačidiel vo výťahu a podobne.

V prípade akýchkoľvek otázok súvisiacich s ochorením koronavírus sa môžu občania obrátiť na nepretržitú 24-hodinovú linku Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove: 0911 908 823 alebo emailom: novykoronavirus@uvzsr.sk.

Publikované: 04.03.2020 / Aktualizované: 08.04.2021 HoreTlačiť