Cestovný ruch v júli a auguste ožil

V niektorých okresoch dokonca viac ako minulý rok

Cestovný ruch

Pandémia koronavírusu prispela k rozvoju cestovného ruchu počas letných mesiacov. A to najmä u domácich návštevníkov.

Opatrenia súvisiace s pandémiou koronavírusu spôsobili, že v júli a auguste tohto roka evidujeme v Prešovskom kraji 650-tisíc prenocovaní domácich návštevníkov, kým v roku 2019 to bolo len 600-tisíc. Naopak, počet prenocovaní cudzincov bol v lete 2020 na úrovni len 197-tisíc, kým minulý rok to bolo až 332-tisíc.

Kým v apríli, máji a júni tohto roku cestovný ruch výrazne zaostával za rokom 2019 v počte prenocovaní a počtu návštevníkov, júl a august sa v Prešovskom kraji dostal takmer na úroveň roku 2019.

Počet prenocovaní sa v júli 2020 dostal na úroveň takmer 88 % oproti júlu 2019, august dokonca až na 95 % oproti augustu minulého roka. Čo sa týka počtu návštevníkov, júl 2020 dosiahol až vyše 90 % oproti júlu 2019 a august 2020 až takmer 99 % oproti rovnakému mesiacu minulého roka.

Zaujímavosťou je, že až v ôsmich z trinástich okresov Prešovského kraja bol v mesiacoch júl a august 2020 zaznamenaný vyšší počet domácich návštevníkov (Slovákov), než v lete 2019. Boli to okresy Humenné, Kežmarok, Medzilaborce, Levoča, Poprad, Snina, Stropkov a Svidník.

V šiestich okresoch došlo dokonca k nárastu počtu celkových návštevníkov (domáci + cudzinci), a to konkrétne v Humennom, Kežmarku, Medzilaborciach, Snine, Stropkove a Svidníku.

Poloniny, Domaša a ďalšie turistické destinácie sa tak tešili počas tohtoročného leta väčšiemu záujmu, ako tomu bolo počas letných mesiacov v uplynulých rokoch.

V Prešove dňa 26. októbra 2020

Marek Hudák
Inštitút rozvoja PSK
Odbor strategického rozvoja a projektového riadenia