PSK opravuje cestu medzi Stakčínom a Uličom

Zrekonštruuje sa tu viac ako 8 kilometrov

Doprava

Prešovský samosprávny kraj začal vo štvrtok (27.11.) s modernizáciou úseku  Stakčín – Ulič v okrese Snina pri hraniciach s Ukrajinou. V období nadchádzajúcich 210 výkonových dní tu prejde rekonštrukciou takmer 8,4 kilometrov ciest.

V rámci projektu Modernizácie cestného spojenia medzi Prešovským samosprávnym  krajom a Zakarpatskou oblasťou sa v úseku II/558 Stakčín – Ulič zmodernizuje presne 8,373 km ciest. Predpokladaný rozpočet stavebnej  akcie je takmer 2,2 mil. eur. Prešovská župa na tento účel získala prostriedky z operačného programu ENI. Projekt je spolufinancovaný vo výške 5% zo zdrojov PSK.

Rekonštrukciou prejdú konkrétne úseky  Príslop a Ulič, ako aj dva mostné objekty. V rámci stavebných prác sa tu uvažuje so stabilizáciou, resp. zosilnením krajníc, zosilnením krytu vozovky, úpravou odvodnení, rekonštrukciou priepustov, kompletnou modernizáciou dopravného značenia či osadením zvodidiel. Doplnené by tu mali byť aj tzv. kilometrovníky, ktoré sú nevyhnutné z hľadiska priestorovej orientácie a lepšej evidencie výkonu zimnej a letnej údržby.

Účelom rekonštrukcie, ktorú bude vykonávať zhotoviteľ spoločnosti Eurovia, je predĺžiť životnosť cesty, zlepšiť jazdné vlastnosti a prispieť k bezpečnosti dopravy i pohodliu cestovania. Rekonštrukcia by mala priniesť tiež skvalitnenie dopravného prepojenia dotknutých obcí a zvýšiť dopravnú obslužnosti tohto územia.

Cesta medzi Stakčínom a Uličom tvorí významné napojenie obcí na okresné mesto Snina s napojením na cestu I/74, ktorá je zároveň koridorom medzinárodných cestných ťahov – E58. Jej modernizácia by mali zvýšiť úroveň cestného nepriameho napojenia na nadradenú infraštruktúru v multimodálnom koridore TEN-T.

Projekt Modernizácie cestného spojenia medzi Prešovským samosprávnym  krajom a Zakarpatskou oblasťou je implementovaný na základe slovensko-ukrajinského partnerstva.

V Prešove dňa 27.novembra 2020

Oddelenie komunikácie a propagácie PSK