Smart City a Smart Region - Mobilita a elektromobilita

Smart región východné Slovensko, chytré riešenia pre náš kraj

Regionálny rozvoj

O využití moderných technológií v každodennom živote miest a regiónov diskutovali 15. decembra 2017 v Košiciach predstavitelia Východoslovenskej investičnej agentúry so zástupcami samosprávy, vedecko–výskumných, vzdelávacích inštitúcií a podnikateľských subjektov pôsobiacich v Prešovskom a Košickom kraji.

V poradí druhý z cyklu seminárov pod názvom Smart región východné Slovensko (SRVS) sa uskutočnil na tému mobilita a elektromobilita. Organizátormi boli Východoslovenská investičná agentúra, Prešovský samosprávny kraj a Košický samosprávny kraj. Seminár bol zameraný na informovanie o moderných spôsoboch mobility a elektromobility v mestách a regióne, využívanie najnovších technológií v štruktúre dopravy v meste budúcnosti. Medzi vystupujúcimi spíkrami boli Richard Pieger, Martin Noskovič a Roman Danko.

Pojem mobilita znamená nielen prepravu osôb a tovaru, ale obsahuje aj využitie prepravných prostriedkov a infraštruktúry, ktorá zahŕňa od informačných technológií, moderných služieb, organizácie, riadenia dopravy, až po parkové systémy, platobné terminály a automatické systémy riadenia.

Samotná Východoslovenská investičná agentúra je hlavným iniciátorom založenia otvorenej platformy „Smart región východné Slovensko“ (SRVS), ktorej cieľom a poslaním je vytvoriť spoločný priestor pre generovanie a následnú aplikáciu nových projektov v oblasti „Smart Cities (SC) a „Smart Region“ (SR). Platforma bude vytvárať priestor pre jednotlivých aktérov pre tvorbu koncepcie a projektov prepojených na samosprávy, akademickú obec, technologické firmy a občanov.

Mgr. Ladislav Regula
Odbor regionálneho rozvoja, oddelenie regionálneho rozvoja

Úrad Prešovského samosprávneho kraja
ladislav.regula(at)vucpo.sk