Obchodovanie na trhoch Euroázijskej ekonomickej únie

Euroázijská ekonomická únia, nové príležitosti obchodu

Regionálny rozvoj

O spolupráci a perspektívach vytvorenia spoločného ekonomického priestoru medzi Európskou úniou (EÚ) a Euroázijskou ekonomickou úniou (EAEÚ) diskutovali 23. novembra 2017 v Prešove predstavitelia Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR, Veľvyslanectva Bieloruskej republiky v SR, Veľvyslanectva Kazachstanu v ČR a SR so zástupcami samosprávy a podnikateľských subjektov pôsobiacich v Prešovskom kraji.

Organizátormi podujatia boli Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR, Veľvyslanectvo Arménska v ČR, Veľvyslanectvo Bieloruskej republiky v SR, Veľvyslanectvo Kazachstanu v ČR a SR. Partnermi podujatia boli Prešovská regionálna komora Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), Prešovský samosprávny kraja a mesto Prešov. Medzinárodná konferencia sa konala pod záštitou Petra Mihóka, predsedu SOPK a predsedu ICC World Chamber Federation.

Medzinárodná konferencia prezentovala aktuálny stav spolupráce medzi EÚ a EAEÚ, výzvy, problémy a obmedzenia. V perspektíve ďalšieho hospodárskeho rozvoja založeného na kooperácii poukázala na existujúce možnosti výmeny informácií medzi EÚ a EAEÚ, obchodné príležitosti v sektore strojárenského a spracovateľského priemyslu, robotiky, automatizácie výroby a inovácií. Pozornosť bola rovnako venovaná otázkam exportu/importu a systému štátnej podpory spoločných projektov.

Medzi vystupujúcimi spíkrami boli experti EAEÚ - Šuchno Sergej Stepanovič, Černicin Fodor Valentinovič, Ežov Dmitrij Pavlovič.

Mgr. Ladislav Regula
Odbor regionálneho rozvoja, Oddelenie regionálneho rozvoja

Úrad Prešovského samosprávneho kraja
ladislav.regula(at)vucpo.sk