Vladimír Gažovič – Všetko je len hra

Výnimočná výstava výnimočného autora

Vladimír Gažovič (ročník 1939) je jednou z najvýznamnejších a najvyhranenejších osobností slovenskej výtvarnej kultúry. V medzinárodnom kontexte oceňujú predovšetkým autorovu techniku farebnej litografie tlačenej z jedného kameňa, ktorú rozvinul do majstrovských výrazových podôb a technologických postupov. Reprezentatívna výstava v Tatranskej galérii v Poprade prináša prierez jeho už takmer päťdesiatročnej tvorby orientovanej na lepty, farebné litografie, ilustrácie, ex librisy, kombinované kresby, ale aj sochy.

V epicentre umelcovho záujmu je človek obnažený navonok, ale aj vo vnútri. Autor siaha až na dno jeho duše, aby ešte intenzívnejšie manifestoval ľudskú bezbrannosť, no i rafinovanosť a pretvárku. Ako v panoptiku pred nami defilujú tajomnými posolstvami nasýtené záhadné postavy - najmä zmyselné ženské akty a tváre, bizarné animálne i rastlinné motívy. Vznášajú sa v nekonečnom priestore, aby svojimi dramatickými dotykmi aj gestami vyjadrili zložitú štruktúru medziľudských vzťahov a morálky. Na pozadí týchto impozantných súvislostí rozohráva aj večný príbeh erotickej dráždivosti, neskrotnej túžby a provokujúcich milostných hier.

Autor nám predstaví svoje najpozoruhodnejšie diela – cyklus ilustrácií k Ovídiovým Metamorfózam, cykly prác Kolotoče života, Americký pás cudnosti, Akupunktúry života, Pocty významným umeleckým osobnostiam, Chamtivosti a ďalšie pôsobivé témy a motívy.

Vladimír Gažovič je introvert a zároveň vnímavý pozorovateľ. Nesmierne citlivo vyhmatáva podstatu našej existencie – lesk i biedu nášho súžitia, niekedy až sarkasticky komentuje naše vzostupy a pády, pranieruje našu zlobu, pýchu, nenásytnosť, chamtivosť, trvalú túžbu po vlastníctve. Plochu obrazu premieňa na zázračné divadlo plné napätia, vzruchu a dialógov. Dialógov živého i neživého, predmetného i fantazijného, prírodného i ľudského sveta. Jeho figurálne príbehy sú plné neuveriteľných metamorfóz a metafor. Reálne ľudské i zvieracie bytosti sa často menia na bizarné príšery, zhmotňujúce neresti, vášne i obludnosť našich emócií, občas aj naše radosti.

Umelec je majstrom napätia, vzťahov a súvislostí. Svoj démonický, ale nesmierne sugestívny svet kreslí pevnou, obdivuhodne suverénnou líniou a modeluje ho až maliarsky vyznievajúcimi farebnými valérmi i štruktúrami. Práve farba znásobuje dráždivú tajuplnosť a nedopovedanosť príbehov. Je mysteriózna, stíšená, ponárajúca deje do tlmených a tmavých poltónov, inokedy magicky žiariaca, nasýtená znepokojujúcim svetlom, aby zdôraznila emotívnosť výpovedí.

Vladimír Gažovič svojou výnimočnou celoživotnou tvorbou a originálnym tvorivým prínosom patrí do kontextov európskeho i svetového výtvarného umenia. Je analytikom i syntetikom zároveň, objavne prelína prvky fantastického a realistického, prihovára sa nám silou svojho intelektu i krehkou studnicou imaginácie, aby nám pomohol nájsť si miesto na tejto prečudesnej, no stále krásnej planéte...

• Miesto konania: Tatranská galéria Poprad, Hviezdoslavova 12
  • Vernisáž: 24. 3. 2017 o 17. 00
  • Program vernisáže: Ján Fiala (vibrafón) a Štefan Szabó (gitara)