Výstava Umenie Tatier TATRY

Perla hôr strednej Európy v umení štyroch krajín

Státní zámek Hradec nad Moravicí ponúkne svojím návštevníkom v nadchádzajúcich mesiacoch máj až september možnosť zhliadnuť rozsiahlu časť výstavy najväčších slovenských veľhôr predstavených prostredníctvom takmer 100 diel od takmer 50 autorov s tatranskou tematikou zo zbierkového fondu Tatranskej galérie. Na jeseň následne výstava poputuje do Poľska a v budúcom roku sa cyklus výstav ukončí v Maďarsku.

Výstava bola po prvýkrát prezentovaná v rámci projektu krajín Vyšehradskej štvorky v Tatranskej galérii v Poprade. Jednalo sa o mimoriadny a doteraz najrozsiahlejší projekt galérie.

Tatranská galéria so svojou zbierkou obrazov s motívom Vysokých Tatier poskytuje výnimočnú možnosť porovnávať zvládnutie totožnej témy rôznymi maliarskymi, kresliarskymi, fotografickými, ale i grafickými technikami v rozpätí dvoch storočí. Prezentované budú diela od malých formátov až po veľkorozmerné diela. Medzi tie najväčšie patria obrazy českého rodáka Antonína Hudečka v rozmeroch siahajúcich do dĺžky 3 metrov.

Výstava Umenie Tatier mapuje zobrazenia našich veľhôr od začiatku 20. storočia až po súčasné najmodernejšie trendy v umení. Medzi stovkou diel sa tu dajú obdivovať výtvarné počiny Ferdinanda Katonu, Miloša A. Bazovského, Martina Benku, či Janka Alexyho, súčasných autorov Vladimíra Popoviča, Jozefa Česlu, Klaudie Kosziby. Výstava inštalovaná v Hradci nad Moravicí je kurátorsky koncipovaná s dôrazom na tvorbu najmä českých autorov zvučných mien, pre ktorých sa Tatry stali dlhoročnou vášňou a umeleckou inšpiráciou – Jána Hálu, Bedřicha Kostřánka, Ludmily Hynkovej, Otakara Štáfla, Jaroslava Votrubu či Antonína Hudečka. Pestré je aj žánrové zastúpenie, vidieť sa tu dajú kresba, maľba, grafika, či fotografia.

Výstava Tatry v umení sa pripravovala dva roky. Pripomínať ju bude pripravovaná rozsiahla monografia v piatich jazykových mutáciách, kde budú uvedené diela zo všetkých participujúcich krajín - Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska. Čerstvým príspevkom Tatranskej galérie je samostatná publikácia k výstave zostavená z vlastného zbierkového fondu. „V našom depozite sa nachádza približne 2500 diel. Fakt, že takmer 600 umeleckých diel je venovaných výlučne Tatrám, predstavuje kolekciu, ktorá je svojím monotematickým zameraním výnimočná aj v celoeurópskom kultúrnom kontexte. Bola by škoda to opomenúť, “ Anna Ondrušeková, riaditeľka Tatranskej galérie.

• Miesto konania: Státní zámek Hradec nad Moravicí
  • Termín výstavy: 11. 5. 2017 – 30. 9. 2017