Šľachetná šľachta

Krajské múzeum v Prešove, 27. apríla

Odovzdanie Medaily predsedu PSK

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík udelil vo štvrtok 27. apríla Medailu predsedu PSK pani Marte Mitrovej, rod. Dessewffy za mimoriadne vzácny akvizičný darrodinné dedičstvo jedného z najvýznamnejších aristokratických rodov Dessewffy - do zbierkového fondu kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou.

Odovzdanie medaily bolo súčasťou akcie Šľachetná šľachta vo štvrtok 27. apríla o 16-tej hodine. Šlo o sprievodné podujatie k výstave Zachránené po rodine Dessewffy.

Rodinné dedičstvo obsahuje viac ako 400 predmetov umeleckej, historickej a etnografickej povahy. Dar ojedinelý svojím rozsahom aj veľkoleposťou dokumentuje život a pôsobenie jedného z najvýznamnejších aristokratických rodov nielen na území Šariša, ale na Slovensku.

Aristokratický rod Dessewffy vlastnil okrem iného aj kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou, Rákocziho vilu v Bardejovských Kúpeľoch, rodinnú kúriu v Koprivnici a kaštieľ v Marhani.

Vďaka nesebeckému a šľachetnému gestu pani Marty Mitrovej budú môcť originálne predmety v kaštieli obdivovať ďalšie generácie.

Viac informácií

Súvisiace odkazy