Mágia zážitku vo farbách

Štyri ročné obdobia − Slovensko v tvorbe ruských umelcov

Kultúra

Vihorlatské múzeum v Humennom sprístupnilo pre svojich návštevníkov unikátnu výstavu trinástich súčasných ruských autorov, členov moskovskej Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia, pod názvom Štyri ročné obdobia − Slovensko v tvorbe ruských umelcov. Putovná výstava diel ruských umelcov inšpirovaných slovenským prostredím čerpá z niekoľkoročnej spolupráce slovenského a ruského umeleckého sveta a myšlienky spojiť okamžiky dojmov zo slovenského prostredia v tvorbe významných ruských umelcov.

Galerijné priestory Vihorlatského múzea ponúkajú na viac než štyridsiatich plátnach farebné zážitky autorov, ktoré vznikali počas niekoľkých plenérových pobytov umelcov na Slovensku, organizovaných z iniciatívy Andreja Smoláka, riaditeľa slovenskej filiálky Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia so sídlom v Snine, zároveň člena Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia v Moskve a riaditeľa Galérie Andrej Smolak v Snine. Očarenie magickými prírodnými scenériami, architektúrou, kultúrnymi pamiatkami a rázovitou tradičnou kultúrou Slovenska, zvečnili výtvarníci do svojich farebných výpovedí.

V rámci výstavy sa môžu návštevníci kochať zákutiami súčasnej a historickej architektúry turistami navštevovaných slovenských miest, túlať sa s autormi horskými dolinami a stráňami v Poloninách pod Karcabou a Gazdoráňom, vnímať pokojnú vodnú hladinu starinskej vodnej nádrže a pokúsiť sa precítiť pominuteľnosť okamžikov meniaceho sa sveta okolo nás.

Časť aktuálne vystavovaných diel pochádza z úspešnej výstavnej prezentácie autorov v Moskve a v Bratislave. V poslednom období tvorilo na území Slovenska vyše štyridsať ruských maliarov − členov Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia. Ich tvorba je na našom území prezentovaná v rámci novoutvorených galerijných priestorov na zámku Ľupča, v Detve a Rišňovciach. Putovná výstava sa v septembri za účasti autorov stane súčasťou programu 24. ročníka Medzinárodného výtvarného festivalu Galérie Andrej Smolák v Snine a pokračovať bude v mestách Trenčín, Košice a Komárno.

Pútavá výstava s nádychom príjemnej melanchólie a pokoja, zachytávajúca najkrajšie zákutia slovenských kultúrnych a prírodných scenérií, potrvá vo Vihorlatskom múzeu v Humennom do 31. augusta 2017.

Jana Fedičová
Vihorlatské múzeum v Humennom

Plagát s pozvánkou Štyri ročné obdobia

Publikované: 10.08.2017 / Aktualizované: 10.08.2017 HoreTlačiť