Počet turistov v Prešovskom kraji stúpa, prezentovať ho bude aj nový videospot

V kraji pribudnú nové prvky infraštruktúry, chystá sa videospot

Krajská organizácia cestovného ruchu

Cestovnému ruchu v Prešovskom kraji sa v prvom polroku 2017 darilo. Medziročne vzrástol počet návštevníkov ubytovacích zariadení o 4,5 percenta, čo predstavuje 17 650 návštevníkov. Stúpajúci trend návštevnosti bol zaznamenaný i v mesiaci júl. Turistov bude do kraja lákať aj nový videospot a turistickú infraštruktúru doplnia viaceré nové prvky.

Podľa údajov Štatistického úradu SR v prvom polroku 2017 v Prešovskom kraji medziročne vzrástolpočet návštevníkov ubytovacích zariadení o 4,5 %. Spolu od januára do júna prenocovalo v kraji 411 696 návštevníkov, priemerná doba pobytu bola tri noci. Predchádzajúci rok 2016 bol pritom historicky najúspešnejším rokom (v prvom polroku 2016 zavítalo do kraja 394 046 návštevníkov ubytovacích zariadení). Počet zahraničných návštevníkov v prvom polroku 2017 stúpol o 2,6 % na 113 063 návštevníkov. Záujem domácich turistov vzrástol o 5,2 %. V rámci Slovenska tvorí podiel ubytovaní domácich návštevníkov 21,5 %, ide o najvyššie číslo domácich prenocovaníspomedzi všetkých krajov SR.

Známe sú už aj výsledky za mesiac júl 2017, medziročne bol zaznamenaný nárast počtu návštevníkov o 4,5 %. V prvom prázdninovom mesiaci prenocovalo v Prešovskom kraji 102 626 návštevníkov a priemerná doba pobytu bola 3,6 noci. Cudzinci tvorili 43 % všetkých júlových návštevníkov.

Turistov do kraja lákali aj kampane oblastných organizácií cestovného ruchu a Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska, ktorá zastrešuje rozvoj cestovného ruchu v Prešovskom kraji. „Nárast počtu návštevníkov hlásia informačné centrá, správcovia kultúrnych inštitúcií i hotelieri. Sme radi, že sme k zvýšeniu povedomia o kraji prispeli aj my v KOCR Severovýchod Slovenska. Realizovali sme trojicu kampaní a do konca roka ešte sfinalizujeme naplánované aktivity v rámci infraštruktúry. Zvlášť sa ale tešíme na nový videospot o kraji, ktorý verejnosti predstavíme 27. októbra,“ uviedol Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

Pre rodiny s deťmi pripravila KOCR Severovýchod Slovenska letnú kampaň Legendarium, v ktorej poznávali Prešovský kraj prostredníctvom legiend. Do kampane bolo zapojených vyše štyridsať zariadení, v ktorých návštevníci zbierali súťažné nálepky. V aplikácii Legendarium Go našli turisti ďalšie tipy na výlety. Do septembrového žrebovania prišlo takmer tritisíc súťažných ústrižkov. Návštevnosť obnovených hradov bola podporená formou kampane LETOHRAD 2017. Kampaň pripravila KOCR v spolupráci so správcami hradov a OZ Rákociho cesta. Spoločne prezentovali desať obnovených hradov a jedno hradisko v Lipanoch, vrátane hradných podujatí. Súťažiť mohli návštevníci v zbieraní pečiatok na podujatiach a cez mobilnú aplikáciu Objavujme. Víťazi si prevezmú hradnú korunu a žezlo v sobotu 7. 10. počas Jesenného kultúrneho festivalu v Sabinove. Tretia kampaň KOCR bola venovaná cyklistom. V lete objavovali štyri oblasti Prešovského kraja počas Cyklopátraní Prešovským krajom.

Infraštruktúra a nový videospot

KOCR Severovýchod Slovenska v spolupráci s oblastnými organizáciami realizovala aktivity týkajúce sa rozvoja drobnej turistickej infraštruktúry v jednotlivých oblastiach kraja, sfinalizované budú v najbližších mesiacoch. Do rozvoja prvkov turistickej infraštruktúry v roku 2017 investuje KOCR 41 500 eur, z toho 21 000 eur z dotácie od Ministerstva dopravy a výstavby SR a zvyšné prostriedky z vlastných zdrojov. V regióne Šariš ide o 140 kilometrov značenia turistických chodníkov a osadenie nových hnedých tabúľ v Prešove a okolí. Na Zamagurí bude realizovaná úprava lyžiarskych bežeckých a cyklistických tratí, v Malej Frankovej pribudne informačná turistická tabuľa, v okolí Spišských Hanušoviec bude sprejazdnený cyklistický chodník v dĺžke 3 kilometre. V Bachledovej doline boli realizované potrebné úpravy zelene, aby sa prostredie skultúrnilo vzhľadom na rast záujmu turistov najmä o novú atrakciu Chodník v korunách stromov. Dokončené bude značenie cyklotrasy Domaša – Humenné, nad Bardejovom bude do konca roka zrekonštruovaná vyhliadka v časti Kamenná Hora.Okrem týchto aktivít sa KOCR podieľala na financovaní posilnených spojov Tatranskej elektrickej železnice a Ozubnicovej železnice počas letných mesiacov v celkovom objeme 35 520 eur. Podporené tiež boli marketingové aktivity OOCR Región Vysoké Tatry, karta výhod Tatry Card, podujatia v podhorí či tlač propagačných materiálov v jednotlivých regiónoch.

V závere októbra si KOCR Severovýchod Slovenska pripomenie piaty rok svojho fungovania. Pri tejto príležitosti 27. októbra predstaví svoju činnosť v Inovačnom partnerskom centre v Prešove, kde zároveň premiérovo uvedie oficiálny videopost o Prešovskom kraji. „Videospot vznikal rok a pol, zachytáva turistické atraktivity kraja počas všetkých ročných období. Veríme, že sa bude verejnosti páčiť, obsahuje nádherné zábery prezentujúce náš krásny Prešovský kraj. Videospot bude využívaný na propagáciu kraja doma a i v zahraničí. Jeho príprava bola náročná, v kraji máme veľké množstvo atraktivít, ktoré sme chceli ukázať – od Vysokých Tatier cez Pieniny, Duklu, Poloniny, kráľovské mestá, historické pamiatky až po kultúru, šport a wellness. Autorom spotu je Jakub Augustinský, ktorý do videa vniesol mnoho moderných a atraktívnych prvkov,“ predstavil spot Martin Janoško.

Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska (KOCR SVS) je organizácia založená v roku 2012 v zmysle zákona č. 91/2010 Z. z. o podpore cestovného ruchu. Zakladateľom je Prešovský samosprávny kraj spolu s oblastnými organizáciami cestovného ruchu (OOCR). KOCR aktívne vytvára podmienky a realizuje aktivity zamerané na rozvoj cestovného ruchu na území Prešovského kraja. www.severovychod.sk

V Prešove 17. októbra 2017

Mgr. Barbora Čechová