Krásy a zaujímavosti Prešovského kraja vystavujú v divadle

Najkrajšie fotografie Prešovského kraja začali svoju púť v Divadle Jonáša Záborského

KOCR Severovýchod Slovenska

Výber najkrajších fotografií Prešovského kraja, ktoré zaslali fotografi do súťaže Choď a foť 2017, môže verejnosť obdivovať na putovnej výstave. Prvou zastávkou je už tradične Divadlo Jonáša Záborského v Prešove.

Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska pripravila 5. ročník fotografickej súťaže Choď a foť, v ktorej fotografi zachytili krásy a zaujímavosti Prešovského kraja. O víťazoch rozhodla odborná porota, ktorej predsedal známy fotograf Ján Štovka. Okrem víťazov vybrala porota aj ďalších finalistov súťaže, pričom spolu ide o 41 finálových fotografií.Verejnosť ich môže vidieť na putovnej výstave.

Putovná výstava odštartovala slávnostnou vernisážou 14. decembra vo foajé Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Odtiaľ sa v januári budúceho roka presunie do ďalších častí kraja i Slovenska.Predošlé výstavy prezentovali Prešovský kraj aj v Bruseli a na Slovenských dňoch v českom Kroměříži. Fotografie sú vytlačené vo veľkých formátoch, čím je zážitok zo záberov ešte viac umocnený. Vernisáž bola spojená s odovzdávaním cien víťazom jednotlivých kategórií, ktorí verejnosti zároveň predstavili zaujímavé miesta, na ktorých zábery vznikli. „Putovná výstava i celá fotografická súťaž sa nesú v spoločnej myšlienke – predstaviť verejnosti zaujímavé miesta v Prešovskom kraji a ukázať krásy, ktoré tu máme,“ uviedol Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

Okrem toho trinásť fotografií zo súťaže Choď a foť 2017 vytvára špeciálny kalendár s podujatiami Objavuj Prešovský kraj 2018. Kalendár sa využíva na prezentačné účely.

Piaty ročník fotosúťaže

Spolu bolo do súťaže Choď a foť 2017 zaslaných 395 fotografií v štyroch kategóriách: 1. Black & white, 2. Kultúra, tradície a história, 3. Príroda a 4. Šport, športové aktivity.

Odborná porota okrem najlepšej trojice v každej kategórii vybrala aj absolútneho víťaza súťaže, GRAND PRIX získal Peter Olekšák s fotografiou Konfrontácia, ktorá vznikla v pohorí Branisko. “Pre víťaznú fotografiu je charakteristický premyslený minimalizmus s vysokou mierou emócie. Výborná kompozícia vťahuje diváka do priestoru krajiny, ktorá je na fotografii zachytená. Dynamika celého záberu je podporená vetrom na snehovo bielom poli, ktorú umocňuje konfrontácia človeka a prírody – v tomto prípade slnka. Oceňujem celkovú farebnosť a autorovi zo srdca gratulujem,” uviedol k víťaznému záberu J. Štovka

Udelená bola aj cena predsedu poroty, ktorú získala Magdaléna Koleničová za fotografiu 20 mierových kilometrov okolo Spišského hradu.

Od 1. januára 2018 do 15. októbra 2018 bude prebiehať ďalší, v poradí už šiesty ročník súťaže Choď a foť. Informácie nájde verejnosť na stránke www.severovychod.sk.

V Prešove 14. decembra 2017

Mgr. Barbora Čechová
marketing/PR KOCR Severovýchod Slovenska

GRAND PRIX