Sympózium Ja, pútnik pripomenulo Jána Pavla II.

Výstava diel s pútnickou tematikou začala svoju púť v Starej Ľubovni

Tlačová správa

V knižnici v Starej Ľubovni bola 12. decembra sprístupnená putovná výstava diel s pútnickou témou pod názvom Ja, pútnik. Spolu 10 obrazov od autorov z Poľska, Ukrajiny, Rumunska, Ekvádoru a zo Slovenska vzniklo počas umeleckého sympózia v júni tohto roku ako plánovaná aktivita medzinárodného projektu Svätomariánska púť (“Svetlo z východu“).

Medzinárodné umelecké sympózium Ja, pútnik, na ktorom sa zúčastnilo 10 maliarov zo siedmich krajín, sa konalo v Prešove. Umelci tvorili diela na tému Ja, pútnik. Téma a miesto boli zvolené v zmysle odkazu pápeža Jána Pavla II., ktorý pred viac ako 20-timi rokmi, počas svojej druhej apoštolskej návštevy Slovenska, navštívil mesto Prešov. Počas návštevy sa pápež zastavil v gréckokatolíckej Katedrále sv. Jána Krstiteľa, kde sa modlil pri telesných ostatkoch biskupa-mučeníka P. P. Gojdiča. Ján Pavol II. sa tiež neočakávane a na osobnú žiadosť zastavil pri pamätníku 24 obetí evanjelických veriacich, zavraždených v Prešove za Caraffovho krvavého súdu v roku 1687. Túto chvíľu Prešovčanom i obyvateľom mesta dnes pripomína socha Jána Pavla II. Práve tento priestor bol dejiskom umeleckej tvorby maliarov.

Vytvorené obrazy sú základom pre budúcu stálu expozíciu. Kým bude definitívne určené, kde bude výstava umiestnená, postupne sa bude prezentovať v jednotlivých okresoch Prešovského kraja i v poľských regiónoch. Zo Starej Ľubovne sa v januári 2018 presunie do Stropkova. Následne by mala byť inštalovaná vo Vranove nad Topľou a neskôr v Bardejove. K desiatke obrazov zo sympózia Ja, pútnik pribudne v budúcnosti ďalších desať, ktoré vzniknú na ďalšom sympóziu.

O projekte

Umelecké sympózium Ja, pútnik bolo realizované ako plánovaná aktivita medzinárodného projektu Svätomariánska púť (“Svetlo z východu“), na ktorom participuje Prešovský samosprávny kraj ako vedúci partner. Projekt je spoločným projektom 13 partnerov (7 na slovenskej a 6 na poľskej strane). Hlavným cieľom je dobudovať infraštruktúru na vybraných pútnických miestach (Levoča, Ľutina, Litmanová, Gaboltov, Stara Wies, Kalwaria Paclawska, Krosno a Debowiec) a ponúknuť tak nový produkt cestovného ruchu, inšpirovaný najznámejšou pútnickou trasou Santiago de Compostela. Vlajkový projekt s rozpočtom 4 milióny eur je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014-2020. Rozpočet pre slovenskú stranu presahuje 2,1 milióna eur.

Zoznam autorov a diel

1. Mgr. art. Gosia Tvardzik (PL) - Prešovská gotika, 70x70, akryl, 2017
  2. Mgr. Natalia Studenkova (UA) - Krásne spomienky, 70x70, akvarel, 2017
  3. akad. maliar Peter Popelka (SK) - Madona s dieťaťom, 50x70, akryl, 2017