Cyklisti budú spoznávať Svidník a jeho okolie

Cyklistické podujatie je určené širokej verejnosti.

Cestovný ruch

Štvrtý ročník zábavno-poznávacích pretekov Cyklopátrania Prešovským krajom pokračuje v sobotu 22. júla objavovaním Svidníka a jeho okolia. Predstaví historické a prírodné pamiatky lokality a tiež rôzne ďalšie zaujímavosti, ktoré sú menej známe, ale rozhodne stoja za návštevu.

Cyklopátrania Prešovským krajom pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska. Nadšencom cyklistiky v tomto roku postupne predstavuje štyri lokality kraja. Po júnovom Cyklopátraní v Červenom Kláštore nasleduje objavovanie Svidníka a jeho okolia v sobotu 22. júla, nasledovať bude oblasť Malého Lipníka (19. augusta) a sériu ukončí podujatie v Prešove (9. septembra 2017). Cyklopátranie vo Svidníku sa začne 22. júla o 10.00 hod. pred hotelom Rubín, slávnostné vyhodnotenie sa uskutoční o 16.00 hod. na pódiu v centre mesta.

Preteky sú určené cyklistom rôznej vekovej a výkonnostnej kategórie. V každej lokalite má cyklista na výber 15 miest rôznej náročnosti s príslušnou bodovou hodnotou. Je len na ňom, akú taktiku, trasu a ktoré miesta si počas pretekov zvolí a navštívi na bicykli. Medzi pätnástkou miest nájde pamiatky, výhľady, zaujímavé atrakcie i miesta s občerstvením

Svidník s okolím je známy najmä pamiatkami, ktoré sú spojené s vojnovou históriou. Vojenské múzeum, expozícia vojenskej techniky, pamätník na Dukle, vyhliadková veža, bunkre ukryté v lesoch, alebo Údolie smrti v okolí obce Kapišová, to všetko sú miesta, ktoré rozhodne stoja za návštevu. V okolí sa nachádza jedenásť unikátnych drevených chrámov, vrátane drevených chrámov v Ladomírovej a Bodružali, ktoré sú pamiatkami UNESCO. Bohatú kultúru lokality dokumentuje Múzeum ukrajinskej kultúry, najstaršie národnostné múzeum na Slovensku. Jeho súčasťou je skanzen ľudovej architektúry a Galéria Dezidera Millyho. „V spolupráci s miestnymi obyvateľmi sme vytvorili zoznam pätnástich miest, ktoré cyklisti môžu počas Cyklopátrania vo Svidníku navštíviť. Pôjde o atraktivity spojené s vojenskou históriou, chýbať nebudú drevené chrámy, ale aj zaujímavé a menej známe miesta v prírode a okolitých obciach. Srdečne pozývame na podujatie všetkých cyklistov i domácich, pretože Svidník s okolím je skutočne zážitkom aj z chrbta bicykla,“ pozýva Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

Cyklisti súťažia o medaily, vecné ceny a na záver pretekov v Prešove bude vyžrebovaný výherca bicykla Škoda.

Hlavnou úlohou Cyklopátraní je ukázať ľuďom zaujímavé miesta zábavnou, súťažnou formou. Chceme im ukázať, že v Prešovskom kraji je množstvo miest vhodných na výlety, ktoré sú dostupné na bicykli a rozhodne stoja za návštevu,“ predstavil zámer pretekov Martin Janoško.
Všetky informácie nájde verejnosť na stránke www.severovychod.sk.

Prešov 18. júla 2017

Mgr. Barbora Čechová
marketing/PR KOCR Severovýchod Slovenska

Oddelenie organizačné a registratúry