ZAV ZVOLEN 2016

Súťaž v spracovaní textov na počítači

Strieborná Balážová z SOŠ obchodu a služieb Prešov v rýchlostnom písaní

Už po deviaty krát zorganizovala Stredná odborná škola hotelových služieb a obchodu vo Zvolene súťaž v spracovaní textov na počítači – ZAV ZVOLEN 2016.

Súťaž sa konala vo veľmi priateľskej a pohostinnej atmosfére v dňoch 14. – 15. novembra 2016 za výnimočného mesačného svitu. Toto atraktívne podujatie je medzi učiteľmi a žiakmi nesmierne populárne, o čom svedčí aj každoročná hojná účasť prihlásených škôl a súťažiacich. V bodovanom tréningu súťažilo 25 súťažiacich, v samotnej súťaži ich už bolo 35.

Našu školu reprezentovali žiačky IV. O triedy – odbor obchod a podnikanie – Andrea Balážová a Soňa Zorská.

Andrea Balážová je úspešnou medailovou reprezentantkou v rýchlosti písania už tretí rok, a preto sa nezľakla novej, ale ani minuloročnej konkurencie. V prvý deň súťaže v bodovanom tréningu bola „iba“ na 4. mieste, a to ju na jednej strane síce mierne rozladilo, no zároveň aj poriadne naštartovalo. V ďalší deň v odpise textu z obrazovky obhájila rovnaké miesto, ale  jej typická bojovnosť a adrenalín ju vyburcovali k najlepšiemu možnému výkonu, a to sa odrazilo v poslednej, tzv. kráľovskej disciplíne – v odpise textu z papierovej predlohyčím si vybojovala krásne 2. miesto! V silnej konkurencii jej nestačili sily iba na minuloročného celoslovenského víťaza súťaže SIP.

Tentoraz si prvýkrát vyskúšala svoj talent v rýchlosti písania aj Soňa Zorská, ktorá v minulom školskom roku získala titul Majsterky SR v disciplíne úprava textu na počítači. Aj keď išla do súťaže s minimálnymi očakávaniami, jej výsledky veľmi milo prekvapili nielen ju samotnú, ale samozrejme aj vyučujúcu. V bodovanom tréningu sa umiestnila na 13. mieste, v odpise textu z obrazovky na 23. mieste a v odpise textu z papierovej predlohy vzhľadom na veľký počet súťažiacich na takisto peknom 16. mieste. Súťaž takéhoto zamerania sa jej zapáčila a rozhodla sa pomerať si svoje sily v rýchlosti i v ďalších blížiacich sa súťažiach.

Súťaž sledovali aj mimoriadne vzácni hostia – niekoľkonásobní Majstri sveta a zároveň tvorcovia programu ZAV – manželia Zaviačičovci z Českej republiky. Pani Helena Zaviačičová pri slávnostnom vyhodnotení súťaže predviedla svoje majstrovstvo a pred očami prítomných dokázala prepísať text v nevídanej rýchlosti 1273 čistých úderov za minútu! Tento neuveriteľný a inšpirujúci výkon si vyslúžil neskrývaný obdiv a búrlivý potlesk obecenstva.

Veríme, že Soňu a Andreu táto exhibícia povzbudí do ďalšieho nácviku a na najbližšej súťaži dokážu svoje osobné rekordy aspoň o malý kúsok prekonať.

Ing. Ingrid Dzurjová
vyučujúca ADK