Zachránil som ľudský život

21.10.2015

Humánny čin sninského priemyslováka pri pražskom metre

Každodenný život je popreletaný niťami radostí i starostí, no prináša i mimoriadne situácie, ktoré sú častokrát spojené aj s ohrozením života.

Ľudský život je ale to najcennejšie, čo máme a len máloktorí z nás môžu s úprimným srdcom povedať: „Zachránil som ľudský život.“ Adam Kniž, študent Strednej priemyselnej školy v Snine, takým človekom určite je. Počas dvojtýždňovej odbornej stáže realizovanej v rámci mobilitného projektu Erasmus+ v českom meste Písek, spolu so svojimi spolužiakmi a pedagógmi navštívil v sobotu 3. októbra 2015 jedno z najkrajších miest sveta - Prahu. Počas celkom obyčajnej cesty k pražskému metru pri stanici Anděl pred ním nečakane skolaboval neznámy muž. Všade bolo veľa ľudí, ale práve Adam zareagoval najpohotovejšie. Zachoval si chladnú hlavu a okamžite poskytol prvú pomoc. Masáž srdca vykonával dovtedy, kým neprišla záchranná zdravotná služba a policajti. V tejto dramatickej situácii si uvedomoval, že pri záchrane ľudského života rozhodujú sekundy, veď neznámy muž bol len krok k hranici medzi životom a smrťou. V danej chvíli bol hrdinom pre okolostojacich ľudí a jeho pedagógovia i spolužiaci boli naňho právom hrdí.

„Mal som veľmi zmiešané pocity," začal svoje rozprávanie Adam bezprostredne po poskytnutí prvej pomoci, „skôr, než som si uvedomil, čo sa vlastne stalo, tak už bolo po všetkom. Bol som nervózny a hlavou mi vírili myšlienky, či som urobil všetko, čo sa v danej chvíli urobiť dalo, aby som zachránil človeka.“

Na to, aby sme mohli vykonať ušľachtilý čin, ktorý môže zachrániť ľudský život, niekedy stačí paradoxne veľmi málo, stačí len chcieť.

Aj touto cestou chceme poďakovať Adamovi, že svojou rozvahou a odbornou pomocou zachránil život cudziemu človeku a zároveň apelujeme nielen na mladú generáciu, ale na všetkých nás: „Všímajme si svoje okolie, nebuďme k ľuďom ľahostajní, pretože nikdy nevieme, kedy budeme potrebovať pomoc my sami.“

Adam, veľmi pekne ďakujeme!

Snina 21. októbra 2015

Mgr. Jana Semjonová