Vynikajúci úspech mladých mechatronikov

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci so štátnym inštitútom odborného vzdelávania vyhlásilo na tento školský rok 2014/2015 už druhý ročník súťaže Mladý mechatronik.

Do celoslovenskej súťaže sa zapojilo 14 dvojčlenných tímov, ktoré tvorili žiaci základných a stredných škôl z Piešťan, Trnavy, Šurian, Topoľčian, Tvrdošína, Lučenca, Fiľakova, Nových Zámkov, Košíc, Humenného, Dolného Kubína, Dubnice nad Váhom, Starej Turej a Levíc.

Súťažné zadania pozostávali z teoretickej a praktickej časti, ich obsah vychádza zo štandardov predmetov technická výchova a fyzika v rámci štátnych vzdelávacích programov pre ZŠ. V teoretickej časti súťaže žiaci základných škôl vypĺňali test z fyziky a techniky, zatiaľ čo v tej praktickej pracovali na návrhu a skladaní automatizovanej stanice z pripravenej neúplnej stavebnice. Následnou spoluprácou v rámci dvojice stredoškolák prepojil a naprogramoval túto stanicu podľa zadanej úlohy.

Celoštátna súťaž sa konala 24. a 25. marca na Strednej priemyselnej škole v Leviciach, kde súťažné tímy starostlivo hodnotila trojčlenná odborná porota, ktorá určila poradie na základe dosiahnutých výsledkov, bodov i výsledného času.

Humenné reprezentovala dvojica súťažiacich deviatak Matúš Fedorčák zo Základnej školy Dargovských hrdinov v Humennom a štvrtáčka Patrícia Valichnáčová, žiačka študijného odboru elektrotechnika na Strednej odbornej školy technickej v Humennom. Dobrá tímová spolupráca a spojenie vedomostí s odbornými zručnosťami im prinieslo krásne druhé miesto.

Vynikajúca myšlienka organizátorov súťaže spojiť um a úsilie „mladšej a staršej generácie“ priniesla svoje ovocie. Ukázala, že aj v našich, na technické vybavenie skromných podmienkach, nám vyrastajú budúci mladí odborníci.

Humenné 30. marca 2015

Patrícia Valichnáčová