Vyhlásenie výsledkov najúspešnejších športovcov PSK za rok 2014

Talentovaní stredoškolskí športovci si odnesú aj finančné ocenenie

Titul najúspešnejšieho športovca Prešovského samosprávneho kraja za rok 2014 získal Adam Žampa. Kraľovanie prešovských hádzanárov na tróne najúspešnejších po piatich rokoch zlomil 24-ročný zjazdár vďaka fantastickým výsledkom na minuloročných Zimných olympijských hrách v ruskom Soči. Už 12. ročník slávnostného vyhlásenia najúspešnejších športovcov a športových kolektívov Prešovského samosprávneho kraja za rok 2014 sa konalo 17. februára v prešovskom Divadle Jonáša Záborského.

Odborná komisia na základe výsledkov za rok 2014 určila desať najúspešnejších športovcov PSK - jednotlivcov v kategórii dospelých bez určenia poradia, tri najúspešnejšie športové kolektívy v kategórii dospelých a tri v mládežníckej kategórii. Ocenení boli aj najúspešnejší študenti stredných škôl, najúspešnejšia stredná škola, zdravotne postihnutý športovec, víťaz internetového hlasovania a udelená bola aj Cena predsedu PSK.

Najúspešnejším športovcom Prešovského samosprávneho kraja za rok 2014 sa stal Tatranec Adam Žampa. S piatym miestom v kombinácii a šiestou priečkou v slalome na Zimných olympijských hrách v Soči bol jednoznačným favoritom tohtoročného oceňovania. V prvej desiatke bez určenia poradia ho doplnili aj ďalší úspešní účastníci minuloročnej olympiády, lyžiar Martin Bajčičák a sánkar Jozef Ninis. Minuloročné umiestnenie v desiatke najlepších športovcov PSK dokázali obhájiť iba traja športovci. Popradský horolezec Peter Hámor, ktorý zdolal ďalšiu osemtisícovku, Ján Matej z KSTaK Bardejov za zlatú medailu na majstrovstvách sveta v tlaku na lavičke a najúspešnejší športovec kraja za posledné dva roky, ľavoruká hádzanárska spojka z Tatranu Prešov, Dajnis Kristopans. V top desiatke nemohol chýbať ďalší hádzanár, tradičná opora tímu prešovského Tatranu, Radoslav Antl, najúspešnejší športovec kraja z roku 2011. Zaradili sa sem aj dvaja Popradčania - kickboxer Pavol Garaj z klubu Body Gym a Jana Purdjaková, majsterka sveta v kulturistike a najlepšia športovkyňa Slovenska v neolympijských športoch. Desiatku najúspešnejších športovcov premiérovo dopĺňa reprezentantka Slovenska v gymnastickom aerobiku Petra Tomková z TJ Slávia PU Prešov.

Najlepším kolektívom dospelých sa podľa očakávaní zaslúžene stal slovenský šampión, hádzanársky klub Tatran Prešov. Druhé miesto medzi najlepšími kolektívmi dospelých po štvrtýkrát obhájili volejbalisti z VK Chemes Humenné, ktorí však už dnes pôsobia v inom kraji. Trojicu medzi dospelými uzatvárajú majsterky Slovenska, hokejistky ŽHK Poprad. Aj v kategórii najúspešnejších mládežníckych kolektívov za rok 2014 dominovali hádzanári. Starší dorastenci Tatran Prešov si po štvrtý raz v rade vybojovali titul majstra Slovenska a oprávnene sa stali najúspešnejším mládežníckym kolektívom. Druhé miesto patrí mažoretkám Flowers Prešov za zbierku siedmich titulov majstra sveta a ôsmich titulov majstra Slovenska. Tretiu priečku obsadili mladí boxeri z MŠK Vranov nad Topľou.

Už niekoľko rokov si krajská samospráva osobitne všíma aj úspechy študentov stredných škôl. Najúspešnejšími študentmi za rok 2014 sa stali atlét Daniel Turcsányi zo Strednej odbornej školy polytechnickej v Humennom a Slavomíra Palčáková zo Strednej zdravotníckej školy v Prešove, ktorá jazdí parkúr za Parkur Team Slavoj. Každý z nich premiérovo získal šek na 500 eur od Nadácie PO CAR na podporu športových aktivít. Najúspešnejšou strednou školou za rok 2014 sa stalo Súkromné športové gymnázium Elba v Prešove. Medzi jeho žiakov patria viacerí slovenskí mládežnícki reprezentanti v rôznych druhoch športu.

Cenu pre zdravotne postihnutého športovca získal 28-ročný zrakovo postihnutý lyžiar Miroslav Haraus, strieborný medailista zo zimnej paralypiády v Soči. Cenu predsedu PSK udelil Peter Chudík v tomto roku plaveckému oddielu Chemes Humenné, ktorý v novembri minulého roka oslávil 30. výročie svojho vzniku a vychoval 14 mládežníckych majstrov Slovenska. V tomto roku má kraj opäť víťaza internetového hlasovania. Z počtu 12 619 hlasov získal Black Tiger Taekwondo Klub Snina tretinu, presne 3 826 hlasov, čím si suverénne vybojoval internetové víťazstvo.

Medzi najúspešnejších športovcov Prešovského kraja v 12-ročnej histórii vyhlasovania patria hádzanári Dajnis Kristopans (2012 a 2013) Radoslav Antl (2011) a Alexander Radčenko z Tatranu Prešov (2009 a 2010), kulturista Andrej Hlinka zo Starej Ľubovne (2007), lyžiar Martin Bajčičák (2005 a 2006), nohejbalista Marek Tomčišák z Humenného (2004) a silová trojbojárka Eva Svjanteková z Bardejova (2002). Za rok 2008 toto ocenenie nebolo udelené a v roku 2003 anketa vôbec nebola vyhlásená.

Prešov 17. februára 2015

Veronika Fitzeková

Najúspešnejší športovci PSK 2014

Najúspešnejší športovec PSK za rok 2014