V pondelok sa začína Týždeň slovenských knižníc

20.03.2015

Týždeň slovenských knižníc v PSK

Knižnice pripravili zábavný program pre deti aj dospelých

V pondelok 23. marca sa začína už jubilejný 15. ročník celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc. Od pondelka do piatka pripravili knižnice bohatý program pre svojich pravidelných, ale i nových návštevníkov.

Počas týždňa sa vo všetkých knižniciach uskutoční množstvo podujatí – slávnostné zápisy prvákov knižnice, zážitkové čítania, besedy, exkurzie, výstavy, súťaže. Vo viacerých mestách je pripravená beseda a autogramiáda so spisovateľom Jozefom Banášom. Regionálne knižnice už tradične ponúkajú odpustenie pokút pri oneskorenom vrátení kníh a bezplatné zápisné – niektoré počas celého týždňa, iné len vo vybrané dni.

Ľubovnianska knižnica v Starej Ľubovni naplánovala na 26. marca slávnostné vyhodnotenie súťaže o naj... regiónu Stará Ľubovňa alebo naj... regionálneho autora pod názvom Regionaliáda.

Podtatranská knižnica zorganizovala výstavu detských kníh a plánuje vyhlásiť súťaž Mladý literárny kritik, tvorivú súťaž v písaní recenzie na vybrané tituly.

Vihorlatská knižnica v Humennom pripravila 25. marca pre deti Hrôzostrašné rozprávky - rozprávkové dopoludnie pre deti s rozprávkami Pavla Dobšinského.

Návštevníci v bardejovskej knižnici Dávida Gutgesela sa môžu v stredu tešiť na spisovateľku Máriu Kostovú i vyhlásenie súťaže Kráľ čitateľov.

V Podduklianskej knižnici vo Svidníku čaká na návštevníkov čitateľský maratón, ale aj Tvorivá dielňa – zdobenie kraslíc. Chýbať nebudú špeciálne aktivity v bibliobuse, napríklad súťaž Bystrohlávkovo, alebo hádanky pre návštevníkov.

Vo Vranove nad Topľou knižný týždeň popoludní otvorí prednáška o vzniku knihy od A po Z pre verejnosť pod názvom Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna kniha. Vo štvrtok sa predstavia najlepšie čitateľské rodiny, ktoré navštevujú knižnicu pravidelne a zapájajú sa do podujatí.

Prešovská knižnica zase pripravila čitateľskú súťaž Vyznáte sa v knižnici a aj knižné hliadky.

Týždeň slovenských knižníc vyvrcholí v piatok 27. marca veľmi obľúbeným nočným podujatím pre deti – Noc s Andersenom. Deti medzi regálmi čaká krásny nočný rozprávkový program.

Podrobný program v knižniciach počas Týždňa slovenských knižníc je uverejnený webovej stránke PSK www.po-kraj.sk.

Knižnično-informačné služby v Prešovskom kraji poskytuje sedem regionálnych, 16 mestských a 278 obecných knižníc. Regionálne knižnice v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK disponujú fondom 779 808 knižných jednotiek. V roku 2014 doplnili svoje fondy o 16 618 nových titulov v hodnote 120 267 eur. Knižnice evidovali 40 667 registrovaných používateľov a 472 087 návštevníkov. Čitateľskej verejnosti vypožičali spolu 1,3 mil. kníh a iných dokumentov. Okrem toho zorganizovali 2 606 kultúrnych a vzdelávacích podujatí.

Prešov 20. marca 2015

Veronika Fitzeková