Úspech kežmarských gymnazistov

05.08.2015

Úspech kežmarských gymnazistov v Nemecku

Gymnázium P. O. Hviezdoslava v Kežmarku udržiava vyše 20 rokov partnerské kontakty s gymnáziom - Theresien - Gymnasium Ansbach (Bavorsko).

Nemeckí partneri prišli s návrhom zúčastniť sa bavorskej žiackej súťaže, ktorú organizuje od školského roka 2002/2003 každé dva roky Bayerisches Staatsministerium für Bildung und Kultus, Wissenschaft und Kunst a na ktorej sa môžu zúčastniť aj žiaci iných krajín EÚ. Ich účasť je podporovaná inštitúciou Haus des Deutschen Ostens. Téma 7. ročníka znela „Nemci a ich východní susedia. My v Európe“ a bola zameraná na Slovensko a Maďarsko. Súťaž prebiehala v štyroch vekových skupinách ako vedomostná súťaž formou krížoviek, kreatívnych dielní - umenie, hudba, literatúra, krajina a ľudia, či hľadania historických stôp.

Nemeckí partneri mali záujem bližšie sa oboznámiť s dielom P. O. Hviezdoslava a voľba padla na Krvavé sonety, pre ich nadčasovosť a aktuálnosť. Pod vedením učiteliek Renate Hammer a Márie Krempaskej spracovali žiaci vybrané sonety. Z textu vypísali básnické Hviezdoslavove slová, ku ktorým vyhľadávali slovenské ekvivalenty, vytvorili slovník s prekladom do nemčiny. Originálny text pretransformovali do súčasnej slovenčiny a následne opäť preložili. K analyzovaným sonetom zhotovili kresby a spracovali ich scénicky. Odkazom projektu bolo vzájomné porozumenie, spolunažívanie a tolerancia v Európe.

Do súťaže sa zapojilo 10 000 žiakov, z toho asi 8 400 vo vedomostných kvízoch a 1 600 s rôznymi zaujímavými projektmi. Na záverečné odovzdávanie ocenení v Passau koncom júla bolo pozvaných 24 škôl, ktoré v päťminútových prezentáciách predstavili svoj projekt. Spoločná práca kežmarských a nemeckých gymnazistov presvedčila porotu kreatívnym spracovaním témy a v tretej vekovej skupine (7. - 10. ročník) získala prvé miesto. Zástupca ministerstva Herbert Püls vyzdvihol príspevky pozvaných škôl týmito slovami: „Vy budete budovať ďalej náš spoločný európsky dom a vypĺňať ho mladým životom.“

Kežmarok 5. augusta 2015

M. Krempaská