Triumf elektrotechnikov zo SOŠ technickej v Humennom

18.03.2015

Triumf elektrotechnikov zo SOŠ technickej v Humennom

V minulom školskom roku trojčlenné družstvá SOŠ technickej v Humennom získali v silnej konkurencii ďalších štyroch škôl (SPŠE Prešov, SOŠE Poprad Matejovce, SOŠT Michalovce a SOŠA Košice) cenný úspech – obsadili prvé a druhé miesto z piatich oceňovaných. Latka bola postavená vysoko.

Téma 8. ročníka – SMART HOME – RIADENIE SPOTREBY A AKUMULÁCIA ELEKTRICKEJ ENERGIE – bola veľmi náročná. Úlohou bolo navrhnúť funkčný model akumulácie elektrickej energie (prebytkov) z obnoviteľných zdrojov (možnosť výberu zdroja) do zvolenej formy „zásobníka“ energie v rodinnom dome a jeho využitie v domácnosti s cieľom optimalizovať spotrebu, investičné a prevádzkové náklady. Úlohou bolo pripraviť aj technickú dokumentáciu svojho riešenia a predovšetkým riešenie úspešne prezentovať na súťaži.

Finále tímovej súťaže sa uskutočnilo 6. marca v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach. Súťažilo 14 trojčlenných družstiev z piatich škôl. SOŠ technickú v Humennom v súťaži reprezentovali tri tímy.

Odborná porota zložená zo zamestnancov VSD a Technickej univerzity z Košíc určila poradie na prvých piatich miestach. Naši študenti nadviazali svojimi výkonmi na predchádzajúci úspešný rok.

Tím AKUMULLER - Šimon Zoller, Miroslav Židzik, Štefan Macko, tretiaci z odboru elektrotechnika, s koordinátorom Ing. Milošom Krupom získal 1. miesto.

Tím OPTIMAL - Patrícia Valichnáčová, Martin Babjak, Ladislav Hudák, štvrtáci z odboru elektrotechnika, s koordinátorom Ing. Jozefom Krídlom získal 4. miesto.

BKB-TEAM, Filip Burda, Dávid Kiss, Dominik Bindzár, tretiaci z odboru mechanik elektrotechnik, s koordinátorom Ing. Mgr. Miroslavom Kalaninom tiež výborne reprezentoval a získal cenné skúsenosti do budúcoročnej súťaže.

Humenčania teda získali prvé a štvrté miesto. Vynikajúci úspech v silnej konkurencii ďalších 12 tímov z piatich stredných odborných škôl Prešovského a Košického kraja je zároveň potvrdením vynikajúcej úrovne odbornej prípravy žiakov v SOŠ technickej na Družstevnej ulici v Humennom.

Humenné 11. marca 2015

Ján Matoš