Talentovaní študenti získali dvakrát zlato, raz striebro a jedenkrát bronz!

25.02.2015

Medailová žatva pre SOŠ obchodu a služieb Prešov

Na Obchodnej akadémii v Poprade sa 12. februára konal 49. ročník krajskej súťaže žiakov stredných škôl v spracovaní informácií na počítači. Súťažilo sa v troch súťažných disciplínach, a to v odpise textu na rýchlosť, v úprave textu na počítači a vo wordprocessingu.

Strednú odbornú školu (SOŠ) obchodu a služieb na Sídlisku duklianskych hrdinov v Prešove reprezentovali v odpise textu na rýchlosť a v UTX štyria nadaní žiaci, a to Dávid Lech (informačné technológie a služby v obchode – 4. ročník), Dorota Jusková (obchod a podnikanie – 3. ročník), Andrea Balážová (obchod a podnikanie – 2. ročník) a Soňa Zorská (obchod a podnikanie – 2. ročník), ktorí svoj mimoriadny talent potvrdili najcennejšími umiestneniami a vynikajúcimi výkonmi. Zo súťaže si priniesli domov dvakrát zlato, raz striebro a jedenkrát bronz.

Dávidovi Lechovi a Dorote Juskovej sa podarilo výrazne prekonať svoje osobné rekordy v odpise na rýchlosť, pričom pravdepodobne prekonali aj rekordy výkonov Prešovského samosprávneho kraja minimálne za posledných 15 rokov organizácie tejto súťaže. Dávid Lech získal 1. miesto v odpise textu na rýchlosť za svoj neuveriteľný výkon, a to 472,4 čistých úderov za minútu a Dorotka Jusková si v tejto disciplíne vybojovala 2. miesto s výkonom 459,4 čistých úderov za minútu. Súperi nedostali šancu ani na bronzové umiestnenie, pretože nastupujúci talent školy – šikovná druháčka Andrea Balážová – si „uchmatla“ 3. miesto za svoj výkon 364,2 čistých úderov za minútu. V tejto disciplíne súťažilo celkovo 25 najúspešnejších žiakov z ôsmich stredných škôl PSK.

Nesmierne usilovná Dorotka Jusková suverénne zvíťazila aj v disciplíne úprava textu na počítači, kde si 1. miesto vybojovala za 131 vykonaných korektúr, pričom si neustriehla iba päť chýb. V úprave textu na počítači súťažilo 20 účastníkov a v silnej konkurencii o sebe dala vedieť aj naša ďalšia druháčka Soňa Zorská, ktorá sa v priebehu troch mesiacov na túto súťaž horlivo pripravovala. Výsledok 99 korektúr a päť chýb je priniesol takisto výborné 6. miesto. Osobné sklamanie pociťoval v tejto disciplíne Dávid Lech, ktorý nepotvrdil svoju medailovú pozíciu z minulého roku a umiestnil sa až na 9. mieste. Jeho víťazstvo v rýchlosti však toto rozčarovanie jednoznačne zatienilo a nakoniec všetci naši reprezentanti školy sa vracali domov šťastní a spokojní.

Už teraz môžeme takmer s istotou potvrdiť, že Dávid a Dorotka svojimi výkonmi postúpia do celoslovenského kola, ktoré sa bude konať 11. a 12. marca v Spojenej škole v Slanickej osade.

K úžasným výsledkom srdečne blahoželáme!

Prešov 25. februára 2015

Ing. Ingrid Dzurjová