SYGA 2015

Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Prešove sa aj v tomto roku zapojila do súťaže Siemens Young Generation Award (SYGA), ktorú organizuje spoločnosť SIEMENS. V 12. ročníku našu školu reprezentovali žiaci 4. ročníka – Daniel Gazdačko a Adrián Šurányi. Do súťaže sa zapojili so svojou maturitnou prácou s názvom Pneumatický triedič obrobkov.

Pneumatický triedič obrobkov využíva komponenty zo stavebnice pneumatického riadenia a priemyselné snímače, vďaka ktorým dokáže triediť obrobky na kovové, nekovové biele a nekovové čierne. Proces triedenia je riadený pomocou PLC Simatic s7 1200 a vizualizovaný v grafickom vývojom prostredí LabVIEW. Vďaka netradičnej kombinácii PLC, vizualizácie pomocou LaBVIEW a, samozrejme, aj vďaka dobre nachystanej prezentácii projektu, si naši žiaci vybojovali ocenenie od redakcie časopisu ATP Journal. Ocenenie im odovzdal priamo do rúk šéfredaktor časopisu Anton Gérer. Naši reprezentanti skončili celkovo na štvrtom mieste z jedenástich súťažiacich tímov.

Veríme, že aj na budúci rok sa zúčastníme tejto prestížnej súťaže a že sa nám podarí úspešne reprezentovať SPŠE v Prešove. Napokon máme na škole veľa šikovných žiakov, ktorí majú odbornú porotu čím zaujať.

Prešov 5. mája 2015

Ing. Jozef Macej