STUDHELP – Učíme sa myslieť ekonomicky

Kto alebo čo je STUDHELP? Zoznámte sa so študentskou spoločnosťou Strednej odbornej školy technickej v Humennom. Sme študenti 3. ročníka, ktorí sa už tretí rok, pod vedením Ing. Mgr. Márie Burdovej, zapájajú do programu Aplikovanej ekonómie.

V tejto fáze výučby si študenti zakladajú skutočnú firmu, simulujúcu akciovú spoločnosť a musia prejsť všetkými krokmi podnikania od založenia, plánovania činnosti, cez marketingový prieskum trhu, vlastnú činnosť až po likvidáciu firmy a rozdelenie zisku ku koncu školského roka. Vďaka tejto praktickej skúsenosti, ktorá je medzi študentmi programu Aplikovaná ekonómia veľmi obľúbená, získavajú študenti možnosť aplikovať teoreticky nadobudnuté skúsenosti o fungovaní podnikateľského subjektu okamžite v praxi. Učia sa tak nielen ekonómiu, ale aj byť zodpovednými, vedieť sa rozhodovať a viesť firmu.

Tento školský rok študentskú spoločnosť tvorili študenti III.D triedy, ktorí firmu zaregistrovali pod názvom STUDHELP, š. s. v obchodnom registri Junior Achievement Slovensko. Po tvorbe podnikateľského plánu sa predmetom našej spoločnosti stala organizácia rôznych športových turnajov, návštev kultúrnych podujatí, premietanie dokumentárnych a náučných filmov, organizácia charitných akcií a aktivizácia programu pre zdravie na školách. Skôr ako sme založili spoločnosť, získali sme vstupný kapitál predajom akcií spoločnosti. Zorganizovali sme ustanovujúce valné zhromaždenie, kde akcionári zvolili manažment spoločnosti a schválili podnikateľský plán.

Pilotnou akciou bol Medzitriedny futbalový turnaj. Medzi ďalšie vydarené akcie patrili Dni zdravia, ktoré boli zamerané na zdravú výživu a zdravý životný štýl (Deň ovocia, Deň mliečnych a cereálnych výrobkov, Deň vody). Pred vianočnými sviatkami sme zorganizovali charitatívnu zbierku hračiek, rozprávkových kníh pre deti z krízového centra a katolíckej charity. Svoje miesto v rebríčku úspešných akcií si právom zaslúži akcia „Poď hrať ping pong“ a Medziročníkový volejbalový turnaj. Triumfom tejto akcie bol finálový zápas učiteľského tímu proti víťazovi žiackych skupín. Poslednou športovou akciou bol Futsalový turnaj o pohár študentskej spoločnosti STUDHELP, ktorý sa uskutočnil v Mestskej športovej hale v Humennom.

Študenti STUDHELP, š. s. sa v priebehu školského roka zúčastnili prezentácií Workshop pre prezentačné zručnosti a Career day – Deň kariéry v Košiciach, ktoré usporiadala JASR Slovensko. Aj v rámci týchto workshopov a školení sme mohli získať cenné skúsenosti a zručnosti pre budúce štúdium. Odborné skúsenosti nám boli ponúknuté aj od pracovníkov medzinárodnej spoločnosti AT&T Global Network Services Slovakia.

Činnosť študentskej spoločnosti bola ukončená 15. mája, kedy sa uskutočnilo valné zhromaždenie, na ktorom boli našim akcionárom vyplatené dividendy. S istotou môžeme potvrdiť, že práca v študentskej spoločnosti bola pre nás veľkým prínosom. Mohli sme si v praxi osvojiť poznatky, ktoré sme nadobudli na hodinách ekonomiky, marketingu a účtovníctva. Ochutnali sme z „koláča podnikania“ a vysokou devízou do budúcnosti sa nám stala aj skúsenosť pracovať v tíme.

Humenné 21. mája 2015

Ing. Mgr. Mária Burdová