Študentky z Levoče v Bruseli

Európsky Výbor regiónov každoročne organizuje súťaž pre stredoškolákov s názvom Secondary schools competition, ktorá je určená pre mladých ľudí vo veku 14 - 18 rokov a jej cieľom je priblížiť mladým EÚ. Na jej jubilejnom 10. ročníku ani tentoraz nechýbali zástupcovia zo Slovenska.

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík v tomto roku do súťaže nominoval Strednú pedagogickú školu v Levoči. Študentky Alica Rybárová a Ivana Starinská tak úspešne zvládli prvé kolo súťaže pozostávajúce z kvízu, ktorý preveril ich vedomosti o EÚ a následne obe napísali vynikajúce eseje na vybrané témy. „Zamerala som sa na to, ako zasahuje chudoba do života ľudí v rozvojových krajinách. Navrhla som zlepšiť dodržiavanie zákonov v praxi, podporila by som zanedbaný školský systém a vytvorila nové pracovné pozície,“ prezradila na čo sa v eseji zamerala Alica a jej spolužiačka Ivana dodala: „Na našej planéte žije viac než 7 miliárd ľudí a podľa výskumov až 70 miliónov z nich trpí hladom a 1,2 miliardy bojuje s extrémnou chudobou. V eseji som sa preto orientovala na boj proti tomuto problému.“ Obe dievčatá sa zhodli na tom, že aj keď boli niektoré veci, najmä v prvom kole súťaže, pre nich zložité, bavilo ich zisťovať informácie o Európskej únii a celú súťaž berú ako dobrú skúsenosť do budúcnosti.

Veľkou oporou im bol od začiatku aj ich učiteľ anglického jazyka. „Musím povedať, že Alica aj Ivana brali túto súťaž veľmi zodpovedne od začiatku až do konca. Pripravovali sa, hľadali informácie a to sa vyplatilo,“ ozrejmil Štefan Brečka, ktorý spolu s nimi a ďalšími študentmi z ôsmich krajín za odmenu absolvoval od 7. do 9. júla pobyt v Bruseli. V hlavnom meste Belgicka, ktoré je považované aj za jedno z hlavných miest Európy, naše dievčatá prezentovali svoju školu, mesto i Prešovský samosprávny kraj. Pripravili si zaujímavú prezentáciu, ktorú všetkým predstavili vo Výbore regiónov v anglickom jazyku.

Mimochodom, ich angličtina patrila medzi najlepšie. „Okrem našich dievčat, ktoré nás zastupovali veľmi dôstojne a ich prezentácia všetkých zaujala, sme si vypočuli počas 5-minútových vystúpení aj študentov z Poľska, Estónska, Litvy, Írska, Rumunska, Škótska a Talianska,“ prezradila Natália Tarasovová, zástupkyňa Prešovského samosprávneho kraja v Bruseli.

Následne všetci študenti navštívili Európsky parlament, Parlamentárium a dozvedeli sa množstvo poznatkov o fungovaní EÚ. „Bol to pre mňa neskutočný zážitok a umocnilo to ešte stretnutie s podpredsedom Európskej komisie za Energetickú úniu Marošom Šefčovičom zo Slovenska. Ten sa pri nás pristavil a mohli sme sa s ním chvíľu porozprávať,“ opísala svoje zážitky tretiačka Alica Rybárová, ktorá mohla spolu so spolužiačkou sledovať aj jedno z plenárnych zasadnutí Výboru regiónov.

Zážitky z návštevy sídla európskych poslancov vystriedali nasledujúci deň zážitky z prehliadky Bruselu. Na vyhliadkovom autobuse mali možnosť všetci študenti vidieť tie najzaujímavejšie časti mesta. Pozreli si tak Katedrálu sv. Michala, množstvo ďalších pamiatok ako aj jednu z najpopulárnejších atrakcií mesta Atómium. „Moje dojmy z celého výletu sú úžasné. Bolo to vynikajúce a veľmi sa mi tu páčilo. Stretli sme veľa nových ľudí a mohli sme bližšie spoznať ich kultúru. Pozitívom bolo aj to, že sme sa zdokonalili v anglickom jazyku,“ zhodnotila pobyt v metropole Európskej únie Ivana Starinská. Vďaka PSK tak skupina zo Strednej pedagogickej školy v Levoči bude na začiatok prázdnin v Belgicku ešte dlho spomínať.

Eva Haľamová

Fotogaléria: