Stredná priemyselná škola v Snine - Teória a empíria

V rámci novom programovacom období Erasmus+ v rámci Kľúčovej akcie 1 – Vzdelávacia mobilita jednotlivcov bol projekt Strednej priemyselnej školy v Snine Teória a empíria úspešný. Po podpísaní zmluvy s Národnou agentúrou SAAIC sa začali práce na implementácii projektových aktivít v súlade s harmonogramom projektu.

Projekt má tri hlavné fázy – prípravnú fázu – pred vycestovaním účastníkov na mobilitnú stáž, realizačnú fázu – počas ktorej účastníci vycestujú na mobilitnú stáž a porealizačnú fázu – ktorá je určená na práce po ukončení mobilitnej stáže, zamerané hlavne na diseminačné aktivity.

Po prípravných predchádzajúcich prácach na projekte sa v nedeľu ráno 20. septembra 2015 vydali na cestu študenti na mobilitné stáže. Hlavným cieľom projektu Teória a empíria je získať nové skúsenosti v odbornom vzdelávaní na medzinárodnej úrovni, získať pracovné skúsenosti v zahraničí, zoznámiť sa s inovatívnymi postupmi v hostiteľských firmách a zlepšiť si jazykové odborné kompetencie. Výsledkom celého procesu má byť prepojenie teoretického štúdia v škole s praktickou činnosťou vo firme. V súlade s podmienkami ECVET máme v každej fáze projektu špecifikované činnosti, ktoré budú sledované, hodnotené, porovnávané podľa stanovených kritérií. Súčasťou bude monitorovanie podľa vlastného programu pravidiel ECVET, ktoré v sebe zahŕňa denný monitoring a osobné listy, ktoré budú podkladom na záverečné hodnotenie žiakov.

Prvý turnus vycestoval do Českej republiky, do mesta Písek, v počte 15 žiakov zo študijných odborov strojárstvo, technika a prevádzka dopravy a elektrotechnika. Študenti budú umiestnení vo firmách B a K Písek, PETOKOV, UNITERM s. r.o., HEYCO a ELO+, spol. s. r.o., ktoré vytvorili vhodné pracovné podmienky a pripravili pracovný program v súlade s ECVET podmienkami. Neskôr ich v 2. turnuse vystriedajú od 4. októbra ďalší 15 žiaci.

Do Veľkej Británie, do mesta Londýn, odletelo 20. septembra 2015 v prvom turnuse 12 žiakov, aby ich na dva týždne prijali hostiteľské anglické rodiny. Sprostredkovateľská organizácia ADC College študentom zo študijného odboru technické lýceum zabezpečila pracovné činnosti kompatibilné s ich študijným zameraním a orientované aj na zlepšovanie si odborných jazykových kompetencií v anglickom jazyku. Prvý turnus končí v Londýne 3. októbra a hneď 4. október je deň príletu ďalšej skupinky 12 žiakov, ktorí budú pokračovať v ich začatých aktivitách.

Veríme, že sa nám podarí splniť základný cieľ a špecifické ciele a hlavne vytvárať pevné väzby medzi teoretickým štúdiom, praktickou činnosťou a získať jazykové kompetencie, kompetencie v oblasti informačno – komunikačných technológií a špecifické odborné kompetencie podľa študijného zamerania. Už teraz sa tešíme na informácie, ktoré získame od účastníkov či už prostredníctvom záverečnej prezentácie Mobilitná stáž mojimi očami, alebo doplnením nových odborných tém do teoretickej výučby, ktoré vzniknú selekciou po diskusii nasledujúcej po príchode zo stáže.

Snina 28. septembra 2015

Ing. Michal Roman