Štrasburg našimi očami

03.06.2015

Spojená škola z Bardejova v Štrasburgu

Filmový štáb Spojenej školy na Štefánikovej ulici v Bardejove na pozvanie europoslankyne Jany Žitňanskej navštívil v máji Štrasburg, kde v tom čase zasadal Európsky parlament. Štáb v zložení Benjamín Beňa, Tomáš Novický, Kristína Marcineková a Michal Miňo sa dôkladne pripravili nielen technicky, ale aj jazykovo na túto jedinečnú udalosť. Z celej akcie sa rozhodli grafici digitálnych médií pod vedením PaedDr. Vincenta Bujňáka, vytvoriť dokumentárny film s pracovným názvom ŠTRASBURG NAŠIMI OČAMI.

Bohatý program sa začal 17. mája odchodom z Bardejova. Hneď ráno nás „omráčilo“ jedinečné technické múzeum Museum Sinsheim. Neveriacky sme krútili hlavou, keď sme sa mohli poprechádzať po palube Concordu či TU-144. Bojové stíhačky, ale aj atraktívne športiaky svetových značiek nadchýnali predovšetkým našich kameramanov. Moja zrkadlovka zažívala zaťažkávaciu skúšku hlavne pri kabrioletoch-veteránoch. Po ubytovaní v hoteli Ibis Budget v Štrasburgu sme už myšlienkami boli v historickej Katedrále Notre-Dame, ktorá nás ráno očarila monumentálnosťou a jedinečnosťou. Krátka návšteva na Rue des Tonneliers a pre nás Bardejovčanov významná Place Gutenberg. Náš prvý rozhovor sme samozrejme absolvovali s europoslankyňou Janou Žitňanskou.

Silným zážitkom pre nás bola plavba vyhliadkovou loďou Batorama okolo historického centra a európskych inštitúcií. Pri filmovaní sme sa striedali, lebo každý z nás chcel zachytiť okamih aj svojím fotoaparátom. V Európskom parlamente nás privítali zástupcovia pre styk s verejnosťou, ktorí nás oboznámili s prácou poslancov a s históriu EÚ. Neskôr sme spustili paľbu otázok na europoslankyňu Janu Žitňanskú a jej kolegu poľského europoslanca - vozičkára, čo veľmi ocenili naši telesne hendikepovaní členovia výpravy, tiež odkázaní na invalidný vozík. Otázky boli mierené hlavne na problematiku rodiny a prideľovaniu kvót utečencov jednotlivým členským štátom. Milé bolo, keď si filmový štáb francúzskej televízie vybral práve nás zo Slovenska, aby sme sa vyjadrili k budúcnosti EÚ a zachovaniu národnej identity.

Nečakaným zážitkom pre náš filmový štáb bola aj demonštrácia pred Európskym parlamentom, kde účastníci zo Srí Lanky žiadali uznanie a odsúdenie genocídy spáchanej na tamilskom ľude, podobne ako to urobil europarlament pri genocíde arménskeho ľudu v roku 1905.

Celý dokument chceme spracovať do konca roka, lebo na budúci rok budeme my, grafici digitálnych médií, oslavovať desiate výročie od založenia študijného odboru a premiéra nášho dokumentárneho filmu by tam nemala chýbať.

Po vypätej atmosfére v europarlamente nám dobre padla návšteva oázy pokoja Parku de l´Orangerie. Ešte posledné zábery kamerou na nádherný Štrasburg, no mysľou už sme blúdili po našej rodnej hrude a na perách to obligátne - Doma je doma...

Bardejov 3. júna 2015

Kristína Marcineková