Prvé dva workshopy v rámci projektu Aktiv(iz)uj sa!

21.10.2015

Aktiv(iz)uj sa! pre Prešovský kraj

Na Strednej odbornej škole na Ulici A. Dubčeka vo Vranove nad Topľou sa 13. októbra uskutočnili prvé dva workshopy v rámci projektu Aktiv(iz)uj sa! v Prešovskom kraji. Zámerom tohto podujatia bolo prispieť k tomu, aby mladí ľudia získali vedomosti a praktické skúsenosti o participácii, zastupiteľskej demokracii, schopnosti definovať svoje požiadavky, presadzovať ich, motivovať seba a svojich rovesníkov k aktívnemu životu.

Realizované workshopy sú súčasťou Informačno-aktivizačnej kampane pre stredoškolákov, ktorá je organizovaná v rámci celého Slovenska. Cieľom kampane je informovať žiakov stredných škôl o možnostiach ich spolupodieľania sa na živote školy, obce, mesta, kraja. Diskusné workshopy sa na území nášho kraja konajú pod hlavičkou Asociácie krajských rád mládeže v spolupráci s Radou mládeže Prešovského kraja.

V rámci celoslovenského projektu Aktiv(iz)uj sa! bude zrealizovaných 24 workshopov po stredných školách v každom z ôsmich krajov. Spolu to predstavuje 192 workshopov, počas ktorých sa o možnostiach participácie dozvedia takmer štyri tisícky stredoškolákov. Workshopy vedú profesionáli lektor s bohatými skúsenosťami v oblasti práce s mládežou. Špecifickým cieľom workshopov je motivovať mladých ľudí k väčšej aktivizácii a účasti na vzdelávaniach vedených neformálnym zážitkovým spôsobom, keďže mladý aktívny človek, ktorý okrem klasického školského vzdelávania absolvuje aj ďalšie školenia zamerané na aktívne občianstvo, na rozvoj jeho kompetencií, má v dnešnej dobe väčší predpoklad na lepšie uplatnenie sa na trhu práce.

Projekt Aktiv(iz)uj sa! prispeje k zvýšeniu úrovne participácie mládeže a povedomia o aktívnom občianstve na školskej, miestnej a regionálnej úrovni a o možnostiach ako ju realizovať zdola – samotnou mládežou.

Asociácia krajských rád mládeže združuje a podporuje v činnosti všetky krajské rady mládeže. Jej hlavným poslaním je skvalitňovanie činnosti jednotlivých krajských rád mládeže, podporovanie aktivít zameraných na mládežnícku politiku, štruktúrovaný dialóg a pod., advokácia a presadzovanie záujmov krajských rád na národnej úrovni.
Projekt Aktiv(iz)uj sa! je realizovaný vďaka dotácii Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR z programu Hlas mladých.

Ďakujeme koordinátorke žiackej školskej rady RNDr. Mariane Miklošovej a vedeniu Strednej odbornej školy vo Vranove nad Topľou za ústretovosť a spoluprácu pri realizácii diskusných workshopov.
Pre viac info kliknite na facebook stránku Rady mládeže Prešovského kraja: www.facebook/rmpk

Prešov 20. októbra 2015
Mgr. Marianna Potanovičová