Postup na majstrovstvá sveta do Budapešti

18.03.2015

Dorota Jusková a Dávid Lech zo SOŠ obchodu a služieb Prešov postupujú na majstrovstvá sveta

Dorota Jusková z Prešova sa stala aktuálnou majsterkou Slovenska pre rok 2015 v úprave textu na počítači a Dávid Lech získal titul vicemajstra Slovenska v odpise textu na rýchlosť! Tieto pozície im zabezpečili postup na Majstrovstvá sveta do Budapešti, ktoré sa budú konať 17. – 24. júla na Corvinus University of Budapest. Oficiálny názov súťaže je 50th INTERSTENO congress 2015.

Celoslovenské kolo súťaže v spracovaní informácií na počítači (SIP) sa realizovalo 10. a 11. marca v Súkromnej SOŠ EDUCO v Slanickej osade pri Námestove. Z našej školy si účasť vybojovali za najvyššie umiestnenia z krajského kola traja žiaci, a to spomínaná Dorota Jusková (III. O – obchod a podnikanie), Dávid Lech (IV. O – informačné technológie a služby v obchode) a Andrea Balážová (II. O – obchod a podnikanie).

Andrea Balážová získala cenu INTERSTENA za rovnako úžasné 4. miesto v odpise textu na rýchlosť a jej osobnou ambíciou je v budúcom roku zaútočiť na najvyššie priečky.

Soňa Zorská (II. O – obchod a podnikanie) sa zúčastnila tejto súťaže v úprave textu na počítači ako prvá náhradníčka, ale vzhľadom na to, že nechýbal žiaden z účastníkov, súťažila iba mimo výsledkovej listiny. Jej prekvapivo vynikajúci výkon je silnou indíciou, že na najbližších celoslovenských majstrovstvách bude rovnako ako Andrea nepochybne jednou z favoritiek na medailové umiestnenie.

Dorotka po predchádzajúcej dlhodobej a náročnej príprave si vybojovala víťazstvo v UTX medzi 12 najtalentovanejšími postupujúcimi žiakmi stredných škôl z celého Slovenska a Dávid po usilovnom tréningu získal striebro v odpise textu na rýchlosť medzi 17-timi nemenej talentovanými najrýchlejšími žiakmi Slovenska. Dorotka zabojovala aj v odpise na rýchlosť a získala výborné piate miesto.

SSOŠ Slanická osada pripravila fantastickú súťažnú atmosféru so zaujímavým sprievodným programom. V druhý súťažný deň sme absolvovali prehliadku Oravského hradu a obzreli sme si aj Oravskú priehradu.

Všetci naši štyria reprezentanti pristupovali k príprave na súťaž mimoriadne zodpovedne a vynaložili maximálnu snahu k tomu, aby sa zaradili medzi najlepších z najlepších. Ich vynaložené úsilie a dosiahnuté výsledky si nesmierne vážime a ďakujeme im za vzornú reprezentáciu školy a Prešovského samosprávneho kraja.

Dorotke a Dávidovi prajeme veľa šťastia na júlových Majstrovstvách sveta v Budapešti!

Prešov 12. marca 2015

Ing. Ingrid Dzurjová
vyučujúca ADK
SOŠ obchodu a služieb v Prešove