Na tri mesiace do Bruselu ako dobrovoľník

11.11.2015

Prešovský samosprávny kraj ponúka jedno dobrovoľnícke miesto na svojom zastúpení v Bruseli

Zažiť atmosféru hlavného mesta EÚ, pracovať v prostredí európskych inštitúcií, nabrať nové skúsenosti, zlepšiť svoje jazykové schopnosti a poznávať rôzne kultúry - to všetko môže zažiť mladý človek, ktorý prejaví záujem o jedinečný pobyt na Zastúpení PSK v Bruseli!

V termíne do 23. novembra 2015 majú mladí ľudia vo veku 18-30 rokov, ktorí pochádzajú, alebo študujú na území PSK možnosť prejaviť záujem o umiestnenie na trojmesačný pobyt v rámci Európskej dobrovoľníckej služby na regionálnom Zastúpení PSK v Bruseli. Pre vybratého kandidáta bude zabezpečené ubytovanie, pokryté budú cestovné náklady, poistenie, výdavky na stravu a vreckové.

Bruselská príležitosť pre motivovaných

Nezáleží na tom či je uchádzačom absolvent strednej školy, ktorý sa po maturite nedostal na vybranú vysokú školu, vysokoškolák v medziročníku, absolvent vysokej školy bez práce, alebo mladý človek, ktorý chce investovať do svojej hodnoty na trhu práce tým, že získa nové skúsenosti. Pri výbere dobrovoľníka je dôležitá motivácia. Tá tvorí základ neformálneho vzdelávania. Čím viac snahy človek vloží, tým viac skúseností a zručností získa. Pokroky spravidla vidno po prvých týždňoch. Angličtina zapadnutá prachom sa pravidelným používaním stáva čoraz prirodzenejšou a profesionálnejšou. Počiatočný zmätok z fungovania mnohých inštitúcií je čoraz menší a pracovné prostredie, konferencie, návštevy Európskeho parlamentu, Európskej komisie, či Výboru regiónov si účastníka viac a viac získavajú svojou atmosférou.

Mnoho rozmanitých zážitkov

Okrem zažitia chodu európskych inštitúcií a regionálneho pôsobenia na európskej scéne, získa dobrovoľník znalosti o možnostiach, ktoré EÚ ponúka mladým ľuďom. Tieto informácie spracuje v prospech mladých v Prešovskom kraji, ktorým budú správy postúpené. Pôsobenie vo verejnom záujme a dobrovoľnícka služba prispejú k osobnému rozvoju dobrovoľníka.

Na tomto projekte participujú okrem Prešovského samosprávneho kraja aj regióny z Talianska, Poľska a Chorvátska. Počas troch mesiacov je teda príležitosť oboznámiť sa s inými kultúrami, využiť čas na neformálne debaty, vytvoriť si nové priateľstvá, zdieľať svoje zážitky a vytvoriť komunitu, ktorá v Bruseli - meste mnohých tvárí a možností, zažije veľa vecí, na ktoré bude ešte dlho spomínať. Nehovoriac o polohe Bruselu, ktorá umožňuje počas osobného voľna stráviť čas cestovaním po zaujímavých mestách Európy.

Stačí málo - prekonať prvotné obavy a chytiť svojej príležitosti. Určite to bude stáť za to!

Podrobné informácie o aktuálnej výzve EVS-SPRING2 sa nachádzajú na stránke projektu ako aj na stránke PSK.

A čo hovoria účastníci o tejto Európskej dobrovoľníckej službe, ktorí ju už absolvovali na Zastúpení v Bruseli?

Patrícia (23): „Pre mňa osobne to bola veľmi cenná skúsenosť, vďaka ktorej som mohla pozorovať ako ľudia s rozdielnym kultúrnym zázemím zaujímajú stanovisko k určitým udalostiam a ako rozdielne sa títo ľudia môžu správať v jednej a tej istej situácii. Vždy si budem pamätať tie večery, keď sme s dievčatami sedeli v obývačke, smiali sa a diskutovali o kadejakých témach. Od politiky až po kultúru, zvyky a problémy, ktorým naše krajiny musia čeliť – jednoducho hocičo. S istotou môžem teda povedať, že som si rozvinula svoju toleranciu voči ostatným kultúram. Samotné mesto Brusel taktiež ponúka veľké množstvo príležitostí pre mladých ľudí. Či už ide o pamiatky alebo kultúrne udalosti ako hudobné festivaly, v Bruseli sa vždy niečo deje.”

Pavol (25): „Trojmesačný pobyt strávený na Zastúpení Prešovského samosprávneho kraja v Bruseli mi priniesol nový pohľad na výhody neformálneho vzdelávania. Bližšie som sa pozrel a oboznámil sa s činnosťou nášho zastúpenia a uvedomil som si, že je veľmi potrebné mať svoje regionálne zastúpenie tu, v centre Európskej únie. Venoval som sa najmä spracovávaniu informácií a písaniu článkov o rôznych projektoch a výzvach Európskej komisie. Možnosť doplniť vedomosti získané počas štúdia o praktické skúsenosti je veľkým plusom. Pred týmto pobytom bolo pre mňa nepredstaviteľné, že budem pravidelne navštevovať Európsky parlament, Výbor regiónov, Európsku komisiu, zastúpenia regiónov z rôznych krajín Európy, že budem mať možnosť vypočuť si prejavy a osobne komunikovať s politickými predstaviteľmi a budem sa môcť zúčastniť na konferenciách a podujatiach na rôzne aktuálne európske témy, o ktorých som sa predtým mohol dozvedieť iba z médií. Zároveň som zistil, že pre mladých ľudí nie je až také ťažké a nereálne dostať sa po štúdiu alebo počas samotného štúdia niekam do zahraničia a využiť možnosti neformálneho vzdelávania, ktoré Európska únia cez svoje rôzne programy ponúka. Treba iba byť aktívny, hľadať tieto skvelé možnosti a veriť si.”

Check out the project Facebook for stories, events, photos, and much more.

Fotogaléria:

Publikované: 11.11.2015 / Aktualizované: 13.11.2015 HoreTlačiť