Móric Beňovský na doskách Štátneho divadla v Košiciach

Historická budova ŠD v Košiciach má svoje čaro, pozná množstvá príbehov a postáv, a predsa opäť raz ponúkla divákom neopakovateľný príbeh. Príbeh legendami opradeného grófa Mórica Beňovského, rodáka z Vrbového, ktorý inšpiroval aj režiséra Milana Antala a práve jemu vďačíme za nádherný slovenský muzikál Móric Beňovský.

Príbeh dobrodruha, cestovateľa, kolonizátora, spisovateľa, plukovníka francúzskej armády, kráľa Madagaskaru plynul 28. apríla 2015 na divadelných doskách pred očami sninských priemyslovákov tak, ako ho poznáme z historickej literatúry či filmového plátna. Priniesol pastvu pre uši, cit, dušu, um, aj pre oči diváka. Vrátil nás do čias osvietenstva a objavovania nových území. So zatajeným dychom sme sa stali súčasťou veľkého slovenského dejinného príbehu, ktorý nás očaril svojou veľkoleposťou, tanečnými i hereckými výkonmi. Množstvo postáv, veľa rôznorodých kostýmov, výpravná scéna a orchester dodali predstaveniu vysokú úroveň. Tvorcovia nás previedli rôznymi krajinami a mestami počnúc Kamčatkou, cez Japonsko, Čínu, francúzsky Paríž, Slovensko až po Madagaskar, kde sa Beňovský stal kráľom. Zároveň pred nami postupne odkrývali príbeh lásky a komplikovaných vzťahov medzi štyrmi postavami: Beňovský, Stepanov, Afanázia a Zuzana.

Muzikál je plný známych postáv, no študentov najviac očaril výkon speváka Igora Timka, ktorý sa predstavil v úlohe Stepanova - zradcu Mórica Beňovského. Ocenili aj živý orchester a kostýmy hercov i tanečníkov, zaujímavé choreografie, predovšetkým pasáže afrických tanečníkov.

Nádherné muzikálové predstavenie o vrbovskom rodákovi Móricovi Beňovskom chcelo osloviť predovšetkým súčasnú mladú generáciu. Práve odvaha zbaviť sa okov neslobody a myšlienka boja za národnú slobodu je tým, čím môže táto historická postava inšpirovať mladých ľudí. Príbeh Beňovského nie je iba legendou, ale je súčasťou veľkého príbehu, ktorý pokračuje až do súčasnosti. Veríme, že aj prostredníctvom tohto muzikálu túto najfascinujúcejšiu osobnosť našej histórie dostaneme viac do povedomia ľudí. Veď Móric Beňovský okrem toho, že sa stal prvým Európanom, ktorý sa plavil v severnej časti Tichého oceánu, navštívil štyri kontinenty – Európu, Áziu, Ameriku a Afriku, bol prvým človekom, ktorý preskúmal Ostrov svätého Vavrinca, kráľom Madagaskaru a slovenským autorom celosvetového bestselleru Pamäti a cesty. Návšteva muzikálu Móric Beňovský bola pre nás inšpirujúcim zážitkom a už teraz sa tešíme na ďalšie zaujímavé príbehy, ktoré nám ponúkne „divadelný svet.“

Snina 13. mája 2015

Mgr. Jana Semjonová