MASTER CUP 77 2015

Roland Regec zo SOŠ na Ul. A. Dubčeka získal 1. miesto s nápojom MAHALO

V priestoroch Výstaviska Incheba Bratislava sa koncom januára a začiatkom februára konala už tradičná výstava Danubius Gastro, prehliadka toho najlepšieho z oblasti gastronómie. Haly výstaviska boli zaplnené prehliadkami kuchárskych, cukrárskych výrobkov, bola prezentovaná široká ponuka vína, nechýbala aj ponuka kávy z rôznych kútov sveta a uskutočnili sa aj Majstrovstvá Slovenska v príprave kávy - Barista 2015. Jednou zo sprievodných akcií je už tradične súťaž barmanov v miešaní nápojov, doteraz známa ako Nicolaus cup. Tento ročník nastala zmena v názve súťaže – Master cup 77.

Na 1. ročníku MASTER CUP 77 2015, sa zúčastnilo 50 súťažiacich z celého Slovenska. Strednú odbornú školu na Ul. A. Dubčeka vo Vranove nad Topľou reprezentovali študenti 3. ročníka študijného odboru čašník Roland Regec a Matúš Demčák.

Súťažilo sa v kategórii klasik, podmienkou bolo použiť vodku Goral Master 77 v objeme minimálne 2 cl. Čas na prípravu dekorácie bol 15 minút pod dohľadom komisára v zákulisí. Samotné miešanie a prezentáciu drinku študenti museli stihnúť v časovom limite päť minút, pod prísnym okom technického komisára. Chuťové vlastnosti drinku hodnotila chuťová komisia v zákulisí. Obaja naši študenti si počínali veľmi dobre, všetky úkony zvládli bez problémov, čo sa odzrkadlilo aj na hodnotení.

Roland Regec získal 1. miesto - Absolútny víťaz 1. ročníka MASTER CUP 77 2015. Jeho nápoj pod názvom MAHALO (po havajsky ďakujem), splnil všetky kritériá a teda vôňu, chuť a vzhľad s krásnou dekoráciou z manga, liči, kumkvátu a vanilkového struku v časovom limite, čím zaujal porotcov a získal najvyšší počet bodov zo všetkých súťažiacich, čo mu vynieslo prvé miesto. Výhra študenta je však aj odzrkadlením jeho cieľavedomosti, snahy, poctivej driny a času venovaného príprave a nácviku na súťaž, za čo mu patrí poďakovanie.

Už 11 rokov sa Stredná odborná škola na Ul. A. Dubčeka vo Vranove nad Topľou pravidelne zúčastňuje na väčšine barmanských súťaží poriadaných Slovenskou barmanskou asociáciou (SkBa). Je za tým množstvo hodín strávených prípravou a miešaním rôznych ingrediencií, alko, aj nealko-nápojov, ktoré sú predpísanou ingredienciou súťaží, ale aj práca so študentmi, ktorá nespočíva len v získavaní a zlepšovaní zručností, ale aj vylepšovania vedomostí z rôznych oblastí, nielen barmanstva, ktoré sú súčasťou vedomostných testov, pred samotným miešaním.

Celých tých 11 rokov sa týmto aktivitám venuje Mgr. Aneta Lešková, majsterka odbornej výchovy v odbore čašník. Za uvedené obdobie zažila so študentmi úspechy, boli aj sklamania, ale tie ju posunuli ďalej. Pravidelne sa zúčastňuje juniorských barmanských súťaží v Prešove, v Bratislave a v Košiciach. Študenti nám z týchto súťaží priniesli zlaté, strieborné, bronzové medaily, dokonca ocenenie Absolútny víťaz – 3. miesto, ale 30. január 2015 sa stal pre našu školu výnimočným v tom, že náš študent získal ocenenie „Absolútny víťaz“ – 1. miesto. Za všetky tie dosiahnuté výsledky a osobitne za tento z kategórie výnimočných je namieste vysloviť jej osobitné poďakovanie.

Vranov nad Topľou 25. februára 2015

Ing. Ľudmila Vagaská