Kraj opraví viaceré telocvične

Aj v tomto roku pripravujú počas letných prázdnin viaceré stredné školy modernizáciu a opravu budov, i keď nejde o taký rozsah ako v predchádzajúcich rokoch. „Veľa budov sme opravili v minulosti v rámci štrukturálnych fondov a hoci stále cítime potrebu ďalších investícií, veľmi zvažujeme, kam posunieme finančné prostriedky. V najbližších rokoch budeme musieť riešiť stále nižší počet žiakov a efektivizovať prevádzku škôl,“ komentuje predseda PSK Peter Chudík.

Jedna z najväčších rekonštrukcií toto leto čaká Gymnázium duklianskych hrdinov vo Svidníku, kde pripravujú kompletnú modernizáciu školskej jedálne. Zahŕňa opravu strechy, výmenu okien, dverí, podlahy, prestavbu sociálnych zariadení, novú vzduchotechniku, elektroinštaláciu i radiátory. Samosprávny kraj na tento účel vyčlenil pre školu 265 tisíc eur. „V súčasnosti finišuje proces verejného obstarávania, pretože kapitálové výdavky nám poslanci schválili v júni,“ približuje aktuálnu situáciu riaditeľ gymnázia Ján Rodák. Verí, že tento proces ukončia bez problémov. „Po 20. júli by sme už chceli rozbehnúť všetky práce, aby sme stihli modernizáciu zrealizovať do konca prázdnin.“ Spolu 240 stravníkov by malo v jeseni už konzumovať obedy v nových priestoroch.

Viaceré školy budú mať nové telocvične – Obchodná akadémia v Starej Ľubovni stavia novú telocvičňu s rozpočtom viac ako 480 tisíc eur, Stredná odborná škola na Garbiarskej ulici v Kežmarku realizuje rekonštrukciu telocvične za 300 tisíc eur, rovnako ako Stredná zdravotnícka škola v Prešove, kde rozpočet presahuje 180 tisíc eur.

Opravu obvodových múrov a modernizáciu sociálnych zariadení pripravuje Pedagogická a sociálna akadémia v Prešove, ktorá má na tento účel k dispozícii takmer 140 tisíc eur. Fasádu bude rekonštruovať a zatepľovať aj gymnázium v Lipanoch s rozpočtom takmer 120 tisíc eur. Stredná odborná škola v Lipanoch zase realizuje tretiu etapu modernizácie s rozpočtom 127 tisíc eur. Spojená škola na Štefánikovej ulici v Bardejove počas leta opraví fasádu za 70 tisíc eur a rovnakú sumu použije Hotelová akadémia Jána Andraščíka v Bardejove na vybudovanie samostatnej kotolne v objekte Ľudová jedáleň, kde žiaci prevádzkujú prax.

Prešov 20. júla 2015

Veronika Fitzeková