Jarná divadelná kvapka krvi s Kauflandom

Podpora dobrovoľného darcovstva krvi zo strany spoločnosti Kaufland Slovenská republika, v.o.s. pokračuje darovaním krvi v Prešove. Dňa 8. júna 2015 sa v spolupráci so Slovenským Červeným krížom, Národnou transfúznou službou SR, Prešovským samosprávnym krajom a Divadlom Jonáša Záborského uskutoční Jarná divadelná kvapka krvi s Kauflandom. V čase od 8.00 do 12.00 hod. sa môžu potenciálni darcovia pripojiť k zamestnancom spoločnosti Kaufland a hercom Divadla Jonáša Záborského, prísť do priestorov novej budovy divadla a spoločnými silami tak darovaním drahocennej tekutiny podporiť dobrú vec.

Organizovanie bezpríspevkového darovania krvi zamestnancami Kauflandu je jednou z kľúčových aktivít spoločnosti v rámci dlhodobej spolupráce so Slovenským Červeným krížom. Dobrovoľné darovanie krvi v Prešove bude vyvrcholením tohtoročných aktivít zamestnancov spoločnosti Kaufland. Počas jarného obdobia sa už konali odbery v Leviciach, Žiline, Žiari nad Hronom, Poprade a v Košiciach. Zúčastnilo sa ich dovedna 53 zamestnancov z 15 prevádzok v týchto regiónoch. Žiaľ nie všetci mohli krv darovať, no tí ktorí mohli, spoločne darovali 20 litrov životodarnej tekutiny.

„Našim cieľom je dosiahnuť minimálne taký úspech ako vlani, kedy sa do darovania krvi zapojilo až 92 zamestnancov z 26 prevádzok po celom Slovensku, centrály a Distribučného centra v Ilave a spoločne darovali 46 litrov krvi. Cieľom organizovaného darovania krvi je aktívne vyhľadávať a motivovať ľudí, najmä však nových darcov, aby sa zapojili do darovania krvi a stali sa tak poslami života pre tých, ktorí sa ocitli v ohrození života. Preto nás veľmi teší, že z tohtoročných 39 dobrovoľných darcov z radov našich zamestnancov bolo až 16 prvodarcov,“ povedal Martin Gärtner hovorca spoločnosti Kaufland Slovenská republika, v.o.s.

Spoločnosť Kaufland chce šíriť informovanosť o potrebe zapojenia sa čo najväčšieho množstva ľudí do bezpríspevkového darovania krvi. Pozitívnym príkladom svojich zamestnancov chce inšpirovať aj ďalších zamestnávateľov a ich zamestnancov, aby sa pridali. Aj preto v rámci zatraktívnenia tejto aktivity zapojili do odberu obľúbených hercov prešovského divadla.

„Boli sme príjemne prekvapení, keď nás Kaufland oslovil na spoluprácu. V bezpríspevkovom darovaní krvi však nie sú naši herci žiadnymi nováčikmi a je zaujímavé stretnúť sa s nimi aj v tejto úlohe na spoločnom javisku.“ uviedol Ján Hanzo, riaditeľ Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Obdobne pozitívny postoj zaujal podpredseda Prešovského samosprávneho kraja Radoslav Čuha, ktorý s podporou tejto aktivity nezaváhal ani na chvíľu: „Som lekár, takže pokiaľ to len trochu môj zdravotný stav dovoľuje, zapájam sa do darcovstva. Rád podporím aj túto konkrétnu akciu, pretože z vlastnej praxe viem, že krv skutočne môže zachrániť život. Nič vzácnejšie neexistuje.“

Darovaná krv pomáha ľudom pri ťažkých úrazoch, nehodách či závažných život ohrozujúcich ochoreniach, pri ktorých je od včasnej transfúzie často závislý život pacienta. Na Slovensku je ročne potrebných až 180-tisíc jednotiek krvi. Slovenský Červený kríž sa dlhodobo angažuje v šírení osvety a nábore dobrovoľných darcov krvi, ktorí by dokázali zabezpečiť nevyhnutné množstvo krvi na pokrytie potrieb jednotlivých transfúznych staníc. „Pozitívne odozvy na spoluprácu so spoločnosťou Kaufland nás motivovali k spusteniu špeciálnej kampane zameranej práve na zamestnávateľov - Daj pár deci počas pracovnej doby. Chceme tak motivovať aj ďalších zamestnávateľov, aby sa pripojili k tejto humánnej aktivite. Práve preto sme s ponukou zúčastniť sa odberu krvi v divadle oslovili aj najväčších zamestnávateľov prešovského regiónu,“ upresnila Silvia Kostelná, koordinátorka programov Slovenského Červeného kríža.

Bratislava 2. júna 2015

Publikované: 05.06.2015 / Aktualizované: 05.06.2015 HoreTlačiť