Informačný deň o Tematickom centre mládeže pre Prešovský kraj

23.09.2015

Informačný deň o Tematickom centre mládeže pre Prešovský kraj

Na Strednej odbornej škole na Ulici A. Dubčeka vo Vranove nad Topľou sa v piatok 18. septembra 2015 uskutočnil „Informačný deň o Tematickom centre mládeže pre Prešovský kraj“. Zámerom tohto podujatia bolo prispieť k propagácii projektov a aktivít organizácie IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže, príspevkovej inštitúcie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

V rámci neformálnych diskusných stretnutí boli stredoškolákom poskytnuté informácie o Národnom projekte Praktik – Praktické zručnosti cez neformálne vzdelávanie v práci s mládežou a novom programe EÚ v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu Erazmus+. Cieľom bolo motivovať mladých ľudí k väčšej aktivizácii a účasti na vzdelávaniach vedených neformálnym zážitkovým spôsobom.

Mladý aktívny človek, ktorý okrem klasického školského vzdelávania absolvuje aj školenia zamerané na rozvoj komunikácie, prezentačných zručností, tímovej práce, či písania projektov, má v dnešnej dobe väčší predpoklad na lepšie uplatnenie sa na trhu práce. A práve preto IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže považuje neformálne vzdelávanie za kľúčovú súčasť práce s mládežou.

Tematické centrum mládeže (TCM) pre Prešovský kraj je jedno zo siedmich takýchto centier, ktoré vznikli v roku 2013 na Slovensku v rámci krajských miest.

TCM poskytuje odbornú pomoc a poradenstvo pracovníkom s mládežou, zástupcom samosprávy, školám, mladým ľuďom, ale aj širokej verejnosti. Každé TCM má svoju prioritnú tému, v rámci ktorej vytvára inovatívne programy zážitkového učenia pre deti a mládež a zároveň v danej téme funguje ako znalostné centrum. Prešovské TCM sa zameriava na tému Svet je rôznorodý, ktorá rozvíja najmä oblasť podpory a rozvoja výchovy mládeže k občianstvu a multikulturalite.

V mene vedenia a žiackej školskej rady Strednej odbornej školy ďakujeme za ústretovosť a spoluprácu pri realizácii diskusných workshopov Tematickému centru mládeže pre Prešovský kraj, menovite Mgr. Ľubošovi Marcinekovi a Ing. Jánovi Smatanovi.

Vranov 23. septembra 2015

RNDr. Mariana Miklošová