Prepojenie teórie s praxou na SPŠ v Snine

24.02.2015

Dohoda o spolupráci je podpísaná

Dňa 13. februára 2015 sa v Strednej priemyselnej škole v Snine oficiálne podpísala Dohoda o spolupráci medzi Strednou priemyselnou školou v Snine a spoločnosťou MK MIKOR s.r.o.. Jej obsahom je prepojenie výučby odborných predmetov a praxe.

Stredná priemyselná škola v Snine je strednou odbornou školou, ktorá poskytuje vzdelávanie v študijných odboroch strojárstvo, technika a prevádzka dopravy, elektrotechnika, mechanik – elektrotechnik a technické lýceum.

Na zabezpečenie skvalitnenia vyučovania odborných predmetov škola pristúpila k jedinečnému modelu výučby, v ktorom sa prepojí teória s praxou priamo v škole, v priestoroch odborne zameraných CNC dielní, čím sa podporí študijný odbor strojárstvo. CNC dielne má škola vybavené, vďaka investícii zriaďovateľa, vlastným CNC sústruhom a CNC frézkou a v týchto dielňach si prenajala spoločnosť MK MIKOR s.r.o. časť priestorov, kde začala realizovať svoj výrobný program.

Základom Dohody, ktorá sa podpísala, bude predovšetkým spoluúčasť zo strany spoločnosti MK MIKOR s.r.o. pri podpore praktického vyučovania žiakov, čím dosiahneme stav, aby žiaci mali zabezpečený kvalitný praktický výcvik vo firme priamo v škole na strojnom vybavení s vyšším riadiacim systémom. Dohodli sme na prepracovanom modeli výučby, ktorý bude prepojením výučby na strojnom vybavení školy a na strojnom vybavení firmy.

V prvom polroku bude výučba CNC frézovania programovaním a obsluhou vertikálnej frézky FCS 28 CNC-LV v riadiacom systéme NCT 100 M (100% FANUC kompatibilita), v druhom polroku výučba CNC sústruženia programovaním a obsluhou Univerzálneho hrotového sústruhu S 280 CNC v riadiacom systéme NCT 100 M (100% FANUC kompatibilita).

Žiaci budú mať možnosť absolvovať výučba na softvéri poskytnutom firmou - programovanie CNC obrábacieho centra v prostredí riadiaceho systému HEIDENHAIN, výučba na školskom softvéri - programovanie CNC frézovania a sústruženia v prostredí softvéru SprutCam a jeho prepojenie so softvérom Solid Edge. A pokračovať vo 4.ročníku v študijnom odbore strojárstvo, v rámci predmetu programovanie CNC strojov - na strojnom vybavení firmy - programovanie a obsluha Vertikálneho obrábacieho centra MCV 754 v riadiacom systéme HEIDENHAIN - tvorba CNC programov a výroba súčiastok na uvedenom stroji. A súčasne výučba na strojnom vybavení školy - tvorba CNC programov a výroba súčiastok na CNC strojnom vybavení školy podľa výkresovej dokumentácie spracovanej v 3D kresliacom programe SolidEdge.

Ďalšou časťou dohody je poskytovanie pravidelného vzdelávanie a školenia učiteľov odborných predmetov spoločne so zamestnancami firmy bez dodatočných finančných nákladov a navyše firma bude poskytovať náradie, príslušenstvo a materiál pre CNC obrábanie a zabezpečovať v dielni bežnú údržbu aj školských CNC strojov.

Týmto modelom spolupráce výrazne podporíme kvalitu vzdelávania odbornej zložky – praktickej časti vzdelávania v študijnom obore strojárstvo, čím zabezpečíme možnosť kvalitnejšej prípravy absolventov pre prax. Je to významný prvok k hľadaniu optimálneho modelu vzdelávania v odborných školách a hlavne k úzkemu prepojeniu teórie s praxou. V súčasnej dobe, keď sa diskutuje o ideálnom modeli vzdelávania v odborných školách je to prvok, ktorý je pre priemyselnú školu maximálne vyhovujúci, bez dodatočných nákladov a s využitím prebytočných priestorov, ktorými škola disponuje.

Snina 24. februára 2015

PaedDr. Alena Romanová