Dohoda o spolupráci pri budovaní Via Carpatia

22.04.2015

PSK podporuje budovanie Via Carpatia

Dohodu o spolupráci pri budovaní Via Carpatia – najkratšej cesty zo severu Európy na juh, podpísali zástupcovia Prešovského samosprávneho kraja a ďalších regionálnych samospráv Poľska a Maďarska 17. apríla v Rzeszowe.

Podpredseda Prešovského samosprávneho kraja Štefan Bieľak, maršálek poľského Podkarpatského vojvodstva Wladyslaw Ortyl, predseda Košického kraja Zdenko Trebuľa a predseda zastupiteľstva maďarskej župy Borsod-Abaúj-Zemplén Török Dezső svojimi podpismi deklarovali jednotný postup a spoluprácu pri výstavbe dopravného koridoru Via Carpatia. Aktéri tým chcú podnietiť aj ostatné dotknuté krajiny (sedem krajín a 49 regiónov) aby sa pripojili k jednotnému postupu pri jeho budovaní.

V súčasnosti je vybudovanie severojužného koridoru Via Carpatia hlavným zámerom Európskeho zoskupenia územnej spolupráce Via Carpatia. Cieľom zoskupenia je uľahčiť a podporiť cezhraničnú, nadnárodnú a medziregionálnu spoluprácu medzi jeho členmi a tým posilniť hospodársku a sociálnu súdržnosť, predovšetkým prostredníctvom realizácie projektov alebo programov cezhraničnej spolupráce. „Vybudovanie tohto cestného spojenia má veľký význam z hľadiska odstraňovania regionálnych rozdielov. Európska únia pre súčasné programovacie obdobie stanovila dve hlavné priority – hospodársky rast a zvyšovanie zamestnanosti. Avšak bez Via Carpatia, t. j. bez cestného spojenia R4, môžeme len veľmi ťažko hovoriť o napĺňaní týchto cieľov EÚ, ktoré sú aj hlavnými prioritami Slovenskej republiky,“ pripomenul Štefan Bieľak, podpredseda PSK.

Budovanie dopravnej infraštruktúry je prioritou Prešovského samosprávneho kraja. Región v súčasnosti pripravuje nové regionálne dokumenty – územný plán Prešovského kraja, PHSR i generel dopravy Prešovského kraja, v ktorých bude dopravné spojenie sever – juh, čiže Via Carpatia, jednou z najväčších priorít PSK. „Podpísaním dohovoru spoločne podporujeme a presadzujeme pokračovanie budovania uvedeného dopravného koridoru. Snahou PSK je, aby čo najskôr sa vybudovala časť R4 medzi Vyšným Komárnikom a Prešovom,“ konštatoval Štefan Bieľak.

Via Carpatia, ako najkratšia cesta zo severu Európy na juh, spája Litvu, Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Grécko. Via Carpatia bude viesť od litovského prístavného mesta Klaipeda cez Kaunas, poľské mestá Lublin a Rzeszów, slovenské mestá Košice a Prešov, maďarské mestá Miškolc Debrecín, rumunské mestá Oradea (Veľký Varadín), Lugoj, Calafat a Konstanca, cez bulharské mestá Sofia a Svilengrad a končiť bude v gréckom Solúne.

Jej rozvoj a rýchlejšie dobudovanie bude mať veľký vplyv na ekonomický rozvoj krajín, vrátane rozvoja malého a stredného podnikania, vedy a výskumu, technológií a priemyselných parkov, ktoré sa nezaobídu bez dopravnej infraštruktúry a logistiky.

Prešov 22. apríla 2015

Veronika Fitzeková