Do knižníc prišlo 450 nových čitateľov

30.10.2015

Deň PSK zmazal pokuty staré aj päť rokov

Všetky regionálne knižnice v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK sa 27. októbra zapojili do Dňa Prešovského kraja avizovaným bezplatným zápisom nových čitateľov a odpustením pokút za oneskorené vrátenie vypožičaných kníh a iných dokumentov.

Sedem knižníc v Prešove, Poprade, Bardejove, Starej Ľubovni, Humennom, vo Svidníku a Vranove nad Topľou v tento deň navštívilo 2004 čitateľov. Knižnice spolu pripravili 23 podujatí – informačné výchovy pre žiakov, besedy o knihách regionálnych autorov, predstavenie aktivít mladých Rómov, burzy kníh. Samozrejme, nechýbali výstavy a prezentácie s regionálnou literatúrou pod názvom Môj región, Naša knižnica včera a dnes, Poklady v knihách ukryté, Mesto krásne neznáme v Prešovskom kraji.

Počas Dňa Prešovského kraja sa do knižníc zapísalo až 448 nových čitateľov, z toho polovica priamo v krajskom meste. „Najviac prihlásených nových čitateľov boli študenti stredných škôl,“ teší sa riaditeľka Knižnice P. O. Hviezdoslava Marta Skalková. Celkovo knižnice počas Dňa Prešovského kraja odpustili sankcie vo výške takmer 600 eur. Najvyššia odpustená pokuta dosiahla sumu 22,40 eur. Marta Skalková to hodnotí veľmi pozitívne: „Práve vďaka odpusteniu pokút v tento deň sa vrátili knihy, ktoré boli dlhodobo požičané, dokonca od roku 2010.“

Prešov 30. októbra 2015

Veronika Fitzeková