Časopis €uro-id získal hlavnú cenu

Výrazným úspechom žiakov SOŠ technickej v Humennom sa skončila ich účasť v 18. ročníku celoslovenskej a 15. ročníku medzinárodnej súťaže Spotrebiteľská výchova žiakov. Súťaž sa nesie v znamení hesla Spotreba pre život“.

Súťažilo 44 družstiev žiakov základných a stredných škôl zo Slovenskej, z Českej republiky i Poľska. Ich úlohou bolo vytvoriť spotrebiteľský časopis z príspevkov svojich spolužiakov v rozsahu obal a osem strán. Až 75 % obsahu časopisu mali tvoriť príspevky na tému roka 2015, ktorou bola finančná gramotnosť. Táto téma je v súčasnosti veľmi aktuálna, lebo naše rozhodnutia sú ovplyvnené alebo spojené s finančnou situáciou a financiami.

Súťaž vyhlásilo Ministerstvo školstva Slovenskej republiky, Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska, Ľubovnianska knižnica, Metodicko-pedagogické centrum, Asociácia učiteľov občianskej výchovy a náuky, dTest (Česká republika) a Federacją konsumentów (Poľská republika) pod záštitou poslankyne Európskeho parlamentu Moniky Smolkovej.

Za SOŠ technickú v Humennom sa súťaže zúčastnila redakčná rada v zložení Dominika Jakubová, Matúš Tkáčik, Matej Roško a Nikola Rusinková, ktorá mala na starosti grafické spracovanie. Pod vedením učiteliek ekonomických predmetov Ing. Kataríny Bertovej a Ing. Mgr. Márii Burdovej zostavili z príspevkov svojich spolužiakov spotrebiteľský časopis s názvom €uro-id. Výtlačok časopisu bol odoslaný koordinátorke súťaže Mgr. Božene Stašenkovej z Asociácie spotrebiteľských subjektov Slovenska, ktorá zároveň predsedala hodnotiacej komisii.

Na základe odborného posúdenia prihlásených časopisov bolo družstvo SOŠT medzi dvanástimi pozvanými na slávnostné vyhodnotenie súťaže, ktoré sa uskutočnilo 11. a 12. júna v krásnom prostredí zariadenia Dunajec Village v Červenom Kláštore. Účastníci podujatia sa zúčastnili spotrebiteľského workshopu, ktorý im priniesol množstvo informácií a podnetov. Na druhý deň čakala družstvo SOŠT v zložení Dominika Jakubová a Nikola Rusinková pod vedením Ing. Kataríny Bertovej prezentácia súťažných prác a slávnostné vyhodnotenie celej súťaže, ktoré bolo pre našich zástupcov veľmi radostné.

V silnej konkurencii bola časopisu €uro-id udelená hlavná cena! Na víťaznú redakčnú radu a ich pedagógov, ktorí sa podieľali na zostavení časopisu, čaká v jeseni 2015 návšteva Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Humenné 30. júna 2015

Ing. Katarína Bertová