Budova bude bezbariérová

30.06.2015

Samosprávny kraj začal úpravu zadného vchodu

Prešovský samosprávny kraj začal tento týždeň rekonštrukciu zadného vstupu do budovy Úradu PSK, ktorý bude upravený ako bezbariérový. Rekonštrukciu by mal dodávateľ, prešovská spoločnosť Parson, zvládnuť počas dvoch letných mesiacov. „Bezbariérový vstup do budovy úradu nebol vyhovujúci. Robil sa narýchlo pred 15 – 20-timi rokmi a nespĺňal technické požiadavky na konštrukcie tohto účelu. Vozíčkari nemohli po ňom prejsť sami, lebo bol veľmi strmý,“ vysvetľuje zástupca riaditeľa Úradu PSK Ján Čopík.

Rekonštrukcia budovy úradu otvorí v zadnej časti budovy od parkoviska až dva samostatné vstupy - k jednému povedie šesť schodíkov a k druhému rampa pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu. Podľa ponuky predloženej dodávateľom by úprava zadného vchodu do budovy mala stáť 68 tisíc eur.

Kraj za posledných šesť rokov investoval do budovy postupne v niekoľkých etapách 1,5 milióna eur. Ako zdôrazňuje J. Čopík, všetky doterajšie úpravy boli realizované s primárnym cieľom znižovať energetickú náročnosť: „Vynakladáme nemalé finančné prostriedky na znižovanie prevádzkových nákladov. Bezbariérovosť je naším druhým cieľom. Po úprave zadného vchodu bude budova prístupná pre ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu, nakoľko bezbariérový výťah sme nainštalovali v minulom roku.“

Rekonštrukcia budovy Úradu PSK sa začala v roku 2010 opravou zatekajúcej strechy v havarijnom stave za 507 tisíc eur. V budove boli postupne vymenené okná za 474 tisíc eur a zrealizovalo sa hydraulické vyregulovanie a termostatizácia vykurovacieho systému za 71 tisíc eur. V priebehu rokov 2014 a 2015 sa opravila fasáda v náklade 385 tisíc eur. Oprava schodiska pri hlavnom vstupe do budovy stála 47 tisíc eur a výmena výťahu za bezbariérový 52 tisíc eur.

Dnes 65-ročná budova Úradu Prešovského samosprávneho kraja v Prešove bola postavená ako administratívna budova v rokoch 1948 – 1949. Od roku 1951 slúžila ako sídlo Krajského národného výboru. Od dokončenia stavby bola po prvýkrát modernizovaná až v roku 2010.

Prešov 30. júna 2015

Veronika Fitzeková