Zelená energia, šetrenie, nápady - to je budúcnosť

27.06.2014

Stredoškoláci pripravili 60 projektov

Na území Prešovského samosprávneho kraja sa 25. júna konal Energetický deň. Aktívne sa do tohto dňa zapojila aj akciová spoločnosť SPRAVBYTKOMFORT Prešov, ktorá pripravila súťaž pre stredoškolákov. Jej cieľom bolo osloviť mladú generáciu, zistiť, ako vníma spotrebu energií a dať jej priestor na hľadanie úspor a šetrenia v domácnosti.

Spoločnosť spolu s krajskou samosprávou oslovila 80 stredných škôl v Prešovskom kraji. Do hodnotenia projektov sa zapojila Slovenská inovačná a energetická agentúra, ktorá pomohla vybrať 15 najzaujímavejších projektov. Tie boli počas Energetického dňa ocenené hodnotnými cenami. Študenti si odniesli notebook, tablet, mobil, MP3, USB kľúče a hry na PC.

Cenu pre najaktívnejšiu školu získalo Gymnázium J. A. Raymana v Prešove, ktoré pripravilo 60 projektov a prvé miesto patrilo Danielovi Kocanovi zo septimy tejto školy. Zásluhu na úspešnosti študentov má ich učiteľka Iveta Štefančínová, ktorá motivovala študentov k vypracovaniu projektov šetrenia energií v domácnosti. „Energetický deň je priestorom na diskusiu o šetrení energiou, o inováciách v energetike, čistom životnom prostredí. Mladí ľudia – stredoškoláci ukázali, že zelenej energii bude patriť, aj vďaka nim, budúcnosť. My sme radi, že sme našli u mladých ľudí pozitívnu odozvu,“ skonštatovala riaditeľka spoločnosti SPRAVBYTKOMFORT Natália Banduričová.

Dva projekty študentov z SPŠ elektrotechnickej v Prešove predviedli priamo počas vyhodnotenia, kde prezentovali model domácnosti a možnosti šetrenia a komunikácie so spotrebičmi na diaľku – cez mobilný telefón. „Páčilo sa mi, ako vidia študenti budúcnosť - doba rýchlo napreduje a komunikačné technológie hýbu svetom. Niektoré z projektov sú inšpiráciou aj pre nás, ako by sme mohli v budúcnosti riešiť niektoré z otázok a problémov ohľadom tepelného hospodárstva,“ povedal počas prezentácie projektov Paul Minarik, člen predstavenstva Spravbytkomfort a zástupca Energiecomfort Viedeň.

Počas vyhodnotenia súťaže si študenti zblízka prezreli výrobu tepla a teplej vody pre zákazníkov SPRAVBYTKOMFORT, a. s. Zaujímavé projekty študentov budú počas letných prázdnin vystavené v priestoroch zábavno-obchodného centra MAX v Prešove

Európsky týždeň udržateľnej energie (EUSEW) je od roku 2005 najväčším európskym fórom, ktoré sa zaoberá témou budúcnosti obnoviteľných zdrojov energií a riešeniami na znižovanie energetickej náročnosti. Vytvára priestor pre stretnutie a komunikáciu zainteresovaných strán na miestnej, regionálnej a národnej úrovni. Tohtoročný Európsky týždeň udržateľnej energie sa uskutočnil od 23. do 27. júna.

Prešov 27. júna 2014

Publikované: 27.06.2014 / Aktualizované: 27.06.2014 HoreTlačiť