Výstava "Moje (ne)istoty"

17.03.2014

Regionálne kolo výtvarnej súťaže Moje (ne)istoty

Vo výstavnej sieni Barónka v Kežmarku sa 10. marca konalo slávnostné vyhodnotenie nultého ročníka regionálneho kola výtvarnej súťaže Moje (ne)istoty. Súťaž iniciovala Stredná umelecká škola v Kežmarku pod záštitou predsedu PSK Petra Chudíka v spolupráci s Podtatranským osvetovým strediskom.

Filozofia tejto súťaže je postavená na hľadaní a nachádzaní každodenných, ale aj životných istôt.Téma nabáda k otázke - Čo je isté (neisté) v mojom každodennom dianí, akú istotu si plánujem do budúcnosti, na čom si zakladám, čo mi dodáva sebadôveru, kedy sa cítim v bezpečí. Stvárnenie tejto idey prispieva k zamysleniu sa, k vlastnému posunu, k dozrievaniu. Keď sa na výstave porozhliadneme, vidíme na prácach, že námet vyjadrujúci vlastnú istotu (neistotu) je veľmi rôznorodý, subjektívny, osobný. A o to ide – vyjadrenie sa pomocou výtvarnej reči, ktorú sa učíme tým, že ju používame, ale aj tým, že uvažujeme nad výtvormi, artefaktmi, žemožno v istote či neistoteniekoho objavíme aj vlastnú istotu či neistotu. Zhoda avšak nie je nutná ani žiadúca. Vo vystavených prácach môžeme vidieť rôznosť životných skúseností detí a mladých súčasnej divergentnej doby.

Súťažilo sa v siedmich kategóriách vo veku od 11 do 19 rokov vo výtvarných technikách a fotografii. Do súťaže sa zapojilo 20 škôl -základné, základné umelecké školy, špeciálne základné školy a stredné školy z mnohých miest kraja. Od Humenného, cez Vranov nad Topľou,prešovské stredné školy, Sečovce, Spišské Podhradie, Starú Ľubovňu, až po kežmarské základné i stredné školy.

Na záver dovoľte víťazom zablahoželať, všetkých Vás do Barónky pozvať a popriať Vám inšpiratívny zážitok z výstavy so 120 prácami. Výstava potrvá do 21. Marca.

Kežmarok 14. marca 2014

Mgr. Milada Kotorová