Vedú gymnáziá a elektrotechnické školy

09.05.2014

Budúci týždeň čakajú na žiakov prijímacie skúšky

Kým maturanti sa už intenzívne pripravujú na ústne maturitné skúšky, na deviatakov čakajú v pondelok 12. mája prijímacie skúšky na stredné školy. Na 80 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja sa prihlásilo spolu 10 499 záujemcov na oba termíny prijímacích pohovorov. Na pondelkový termín sa hlási 6 637 žiakov a o druhý termín, vo štvrtok 15. mája, má záujem 4 158 deviatakov.

Tradične najväčší záujem je o gymnáziá, na ktoré si podalo prihlášku spolu 2 057 uchádzačov, čo predstavuje 19,59 %. Stále vysoký záujem majú žiaci aj o obchodné a hotelové akadémie a školy, ktoré ponúkajú odbory v oblasti služieb – manažment regionálneho cestovného ruchu, kuchár, čašník, servírka. Z technických odborov v Prešovskom kraji suverénne vedie elektrotechnika. Na školy s týmto zameraním, ktoré dosahujú výrazné úspechy v rámci Slovenska, sa hlási 1 373 záujemcov. O odbory stavebníctvo, geodézia a kartografia má záujem 796 deviatakov.

Medzi odbory so slabším záujmom už dlhodobo patria veterinárne vedy, poľnohospodárstvo, lesné hospodárstvo, technická a aplikovaná chémia.

„Naše školy by boli schopné prijať o dvetisíc žiakov viac,“ konštatuje predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík. Aj to je jeden z dôvodov, prečo samosprávny kraj pripravuje už od septembra v niektorých okresoch racionalizáciu školstva. Týka sa to Humenného a Sabinova. V Sabinove sa však budú školy len sťahovať a vytvoria spojenú školu. V Humennom Stredná priemyselná škola chemická a potravinárska síce zanikne, ale prijímacie skúšky na odbory biotechnológia a farmakológia a technické lýceum riadne prebehnú a odbory bez zmien od septembra prevezme SOŠ technická.

Prešov 9. mája 2014

Veronika Fitzeková