Úspechy mladých Vranovčanov

20.05.2014

Apríl bohatý na rôzne súťaže.

V súťažiach, ktoré preverili talent mladých, sa zúčastnili aj študenti propagačnej grafiky a odevníctva zo Strednej odbornej školy (SOŠ), A. Dubčeka vo Vranove nad Topľou. Zaznamenali viacero zápisov v pomyselnej knihe úspechov.

Mladí návrhári zo 16 škôl z celého Slovenska, Čiech aj Ukrajiny predstavili 11. apríla v Prešove svoje módne vízie a kreácie na celoslovenskej súťaži s medzinárodnou účasťou Módna línia mladých. Konala sa pod záštitou Ministerstva školstva, vedy a výskumu SR a Prešovského samosprávneho kraja.

Odborná porota hodnotila vyše 500 modelov v ôsmich kategóriách. Jej úloha vôbec nebola jednoduchá, modely sa vyznačovali nápaditosťou, kreativitou, mladí návrhári dokázali zladiť rôzne materiály, farebnosť s nositeľnosťou.

Pre tento rok naši študenti pripravili tri kolekcie modelov v dvoch kategóriách. A boli úspešní.

Získali v kategórii Spoločenské odevy Dolce vita - 1. miesto, a v kategórii Vychádzkové odevy Have nice day – 3. miesto, autor – kolektív študentiek 2.A triedy, pod odborným vedením Mgr. Dariny Jurkaninovej a Mgr. Ľuboslavy Sipskej.

Darilo sa aj študentom z odboru propagačná grafika, ktorí opäť zabodovali na celoslovenskej súťaži umeleckých škôl Kreativita mladých grafikov 2014 v Nižnej. V konkurencii stredných umeleckých škôl z Bratislavy, Trenčína, Levíc, Košíc, Popradu, Kežmarku a Nižnej si odniesli dve prvé miesta naši študenti.

Na vernisáži v Nižnej si 24. apríla cenu za 1. miesto v kategórii Obalový materiál prevzal Jakub Soták, študent 3.A, s prácou Pistachios pod vedením učiteľa Mgr. Petra Križovenského. V kategórii Fotografia obsadil 1. miesto Jakub Hajník, študent 3.A, s prácou Svet hore nohami pod vedením učiteľa Mgr. Radoslava Cerulu.

Naši študenti tu získali ešte tri ďalšie čestné uznania: Marek Nguyen, 3.A, za prácu Vešiak na košeľu v kategórii Obalový materiál, Jakub Hajník, 3.A, za prácu Cesta na vrchol v kategórii Fotografia a Emília Bačíková, 3.A, za prácu Smútok v duši v kategórii Fotografia.

Ďalšou úspešnou súťažou v rade pre našich študentov bola 29. a 30. apríla súťažná prehliadka Mladý tvorca Nitra 2014, ktorú organizuje Ministerstvo hospodárstva SR v spolupráci so Združením pre rozvoj stredoškolského vzdelávania, Nitriansky samosprávny kraj a Agrokomplex-Výstavníctvo Nitra. Bola opäť po roku úžasnou prehliadkou šikovnosti, kreativity a jedinečných nápadov mladej generácie. Jej súčasťou sú aj súťaže Top výrobok a Cena za inováciu a technickú tvorivosť.

Stredná odborná škola, A. Dubčeka tento rok už po 21. raz predviedla, čo dokážu mladí ľudia z Vranova a opäť sa zaradila medzi tých najúspešnejších. Súťažili sme v troch zo šiestich kategórií a získali sme ocenenie TOP výrobok v kategórii Spracovanie textilu s kolekciou Street life, autorka Martina Pekarčíková, pod vedením Mgr. Dariny Jurkaninovej.

V Nitre vystavovalo 126 škôl rôzneho zamerania z celého Slovenska, 10 z Prešovského samosprávneho kraja, z toho dve z Vranova nad Topľou. Odborné komisie udelili šiestim školám ocenenie TOP výrobok. Stredná odborná škola, A. Dubčeka ako jediná z PSK opäť získala ocenenie TOP výrobok.

Všetkým, ktorí sa o tieto výrazné úspechy pričinili patrí obrovské ďakujeme.

Vranov nad Topľou 14. mája 2014

Ing. Ľ. Vagaská